avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate cj10srs

Activitate cj10srs

Răspuns la discuția contestatie radar
proba foto o au, ca mi-au aratat-o, dar prin aceea poza cum imi demonstreaza ca am fost in localitate si nu in afara localitatii, in poza se vede masina, nr. masinii, viteza si atat. Dupa ce am iesit cu vreo 3 km din loc. m-au oprit, de unde stiu eu ca poza nu a fost facuta inafara localitatatii in acei 3 km pana la locul unde m-au oprit.
Cum imi dovedesc ca am fost eu la volan in momentul acela, daca a condus altcineva in locul meu, si, da, cand m-a oprit am coborat eu ?

Merci

Ionut
Răspuns la discuția contestatie radar
multumesc de raspunsuri, din ce ati mi-ati scris sa inteleg ca nu se mai aplica procedura prin care agentul care te prinde cu aparatul radar trebuie sa fie si cel care iti incheie procesul verbal, si ca daca se comunica viteza prin statie la fel este atacabila situatia ?
va rog daca se poate sa-mi trimiteti si mie legile prin care nu se mai aplica sau nu se aplica aceste proceduri.

Merci

ionut
Salut, am fost surprins de aparatul radar in localitate cu 109km/h, am ramas fara carnet pe loc, am depus contestatie si l-am recuperat. Am avut prima infatisare in data de 11.03.2010, dar am trimis o cerere de amanare si am primit un nou termen pe data de 15.04.2010.
Pe procesul verbal am contestat viteza, iar in contestatie am precizat ca nu mi s-a prezentat proba video.
Sa va explic cum s-a intamplat, se poate sa am sanse sau se poate sa nu am sanse, m-a surprins aparatul radar in loc. Ucea de Jos ( mergeam de la Sibiu la Brasov ) unde era restrictie de 50km/h, si am fost oprit de un alt agent de circulatie in afara localitatii pe drum national i s-a comunicat viteza si bineinteles mi-a facut procesul verbal .
Procesul verbal este completat bine, lizibil si fara spatii goale.
Intrebarea mea este daca procedura a fost respectata si daca am sanse de castig in instanta, sa nu ma coste " ata mai mult decat fata " ?

Merci

Ionut