avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate lorenna_es

Activitate lorenna_es

Discuție saracie
nu am bani sa contractez un avocat si vreau sa obtin custodia fiului meu. care sunt pasii pentru a deschide proces impotriva tatalului?
Fiul meu este nascut in Spania si are 2 ani si 1 luna! Poate cineva sa ma lamureasca daca beneficiaza de alocatie in Romania si daca da, se plateste retroactiv? Mentionez ca in Spania nu am nici un fel de indemnizatie pentru copil!
In urma cu 2 ani s-a nascut fiul meu ca urmare a unei relatii care la putin timp (4 luni) s-a terminat! De mentionat ca atat eu cat si tatal lui suntem rezidenti in Spania si fiul meu s-a nascut acolo si ca urmare singurul document al fiului meu este certificatul de nastere spaniol!Nu am fost casatoriti si acest lucru este specificat in certificatul de nastere literar . Am incercat la consulatul roman din Madrid sa ii fac certificatul de nastere romanesc dar raspunsul a fost destul de neplacut pentru mine: ori se prezinta tatal pentru a semna ori prin sentinta judecatoreasca! Tatal copilului nu este de gasit si nu prezinta nici un fel de interes nici material nici sentimental fata de copil drept urmare sunt prinsa intr-un cerc din care nu stiu cum sa ies: pe de o parte fiul meu a fost recunoscut de tatal sau in Spania si are ambele nume de familie si totusi nu pot sa ii fac certificatul de nastere romanesc pentru ca tatal nu este de gasit . M-am pus in contact cu familia lui si prin intermediul lor am aflat ca tatal este plecat in Franta dar nu au nici o veste de la el de cand a plecat. Intrebarea mea pentru forum este : ce trebuie sa fac eu pentru a obtine certificatul de nastere romanesc al fiului meu? Mentionez ca nu am nici o pretentie materiala de la tatal sau ci doar sa ne lase in pace sa imi pot creste copilul linistita. Am vreo sansa sa il decad din drepturile parintesti si daca da care este procedura si cat poate dura? Astept cu nerabdare raspunsul si va multumesc anticipat.