Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... saracie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

saracie

nu am bani sa contractez un avocat si vreau sa obtin custodia fiului meu. care sunt pasii pentru a deschide proces impotriva tatalului?
faceti o cerere de chemare in judecata a tatalui, in actiune de incredintarea minorului. la actiune se vor depune copii xerox de pe cartea dvs de identitate, certificat de nastere al minorului, certificat de casatorie al dvs. daca aveti si vreo proprietate si vreun job, depuuneti si de acolo acte doveditoare. totul este sa va consultati cu un avocat macar in conceperea actiunii si completarea dosarului pt instanta.

ca sa va fie incredintat copilul, trebuie sa faceti dovada ca i-ati putea asigura un trai decent, sa aveti o sursa de venit si o locuinta chiar si cu chirie, sa fiti morala si sa nu fi suferit de boli psihice grave.

Avocat Myra Vasilescu