avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Petre Denisa

Activitate Petre Denisa

Răspuns la discuția indemnizatie copil
Va multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie copil
Va rog, sa-mi raspundeti mai clar la toate cele trei intrebari, conform si datelor expuse. Va multumesc.:O
Am nascut in 2008 octombrie si cand am nascut eram studenta in anul II. Am vrut sa bag dosarul pentru indemnizatie si mi s-a spus ca nu am dreptul pentru ca trebuia sa fiu in ultimul an de facultate.In acelasi timp eram angajata (deci cotizam la stat), dar cand am nascut nu aveam decat 10 luni vechime asa ca nici de aici nu aveam dreptul la indemnizatie, deci nu am putut sa fac nici un dosar. In iulie 2009 am intrat in somaj, apoi in noiembrie am facut dosarul pentru indemnizatie afland de pe avocat.net ca am dreptul la indemnizatie. Nu mi s-a aprobat imediat pentru ca mi-au cerut tot felul de acte, de adeverinte si lucruri de felul acesta. Intre timp am continuat sa primesc somaj. Abia in martie 2010 mi s-a aprobat indemnizatia urmand sa primesc indemnizatie din 15iunie 2009. Am dus adevarinta la fortele de munca precum ca mi s-a aprobat urmand ca banii care i-am primit sa-i restitui. Problema este ca figurez conform datelor si cu indemnizatie si cu somaj pe o luna fapt care a produs o anumita neintelegere in care am intrat intr-un fel fara sa vreau pentru ca nu stiam de cand avea sa mi se aprobe indemnizatia. Intrebarile sunt:
1.De ce nu am primit indemnizatie incepand cu 8 octombrie 2008, data nasterii fetitei (avand in vedere ca legea a fost data in 2005)?
2. Mai am dreptul la somaj? In ce conditii?
3. Faptul ca cele doua au coincis pe o luna ma afecteaza in vreun fel?
Multumim anticipat!