avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate dana.dir

Activitate dana.dir

Reprezint o scoala gimnaziala care a obtinut in instanta plata drepturilor salariale cuvenite prin aplicarea dispozitiilor legii 221/2008, prin care s-a aprobat OG 15/2008, incepand cu 1 octombrie 2008 pana la data prinuntarii hotararii (adica 7 decembrie 2009). Avem deci o hotarare judecatoreasca irevocabila. Am calculat salariile cadrelor didactice respectand aceasta hotarare.
Insa, in urma verificarii situatiei privind modul de incadrare a personalului, Agentia Judeteana Pentru Prestatii Sociale ne-a trimis urmatoarele precizari:
- " va atragem atentia sa aplicati intocmai prevederile art. 5 alin6 din OUG 1/2010 care precizeaza ca reincadrarea personalului didactic din invatamant la data de 1 ianuarie 2010, se face luand in calcul salariile de baza la data de 31 decembrie 2009 stabilite conform OUG 41/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar pentru perioada mai - decembrie 2009, aprobata prin legea 300/2009"
Inteleg de aici ca nu trebuie sa mai respect o hotarare judecatoreasca ci trebuie sa iau in seama o adresa a AJPPS. Pe de alta parte stiu ca OUG 41/2009 este abrogata. Nu stiu cum sa procedez.
As dori un raspun cu temei legal. Multumesc