avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trebuie respectata o hotarare judecatoreasca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trebuie respectata o hotarare judecatoreasca?

Reprezint o scoala gimnaziala care a obtinut in instanta plata drepturilor salariale cuvenite prin aplicarea dispozitiilor legii 221/2008, prin care s-a aprobat OG 15/2008, incepand cu 1 octombrie 2008 pana la data prinuntarii hotararii (adica 7 decembrie 2009). Avem deci o hotarare judecatoreasca irevocabila. Am calculat salariile cadrelor didactice respectand aceasta hotarare.
Insa, in urma verificarii situatiei privind modul de incadrare a personalului, Agentia Judeteana Pentru Prestatii Sociale ne-a trimis urmatoarele precizari:
- " va atragem atentia sa aplicati intocmai prevederile art. 5 alin6 din OUG 1/2010 care precizeaza ca reincadrarea personalului didactic din invatamant la data de 1 ianuarie 2010, se face luand in calcul salariile de baza la data de 31 decembrie 2009 stabilite conform OUG 41/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar pentru perioada mai - decembrie 2009, aprobata prin legea 300/2009"
Inteleg de aici ca nu trebuie sa mai respect o hotarare judecatoreasca ci trebuie sa iau in seama o adresa a AJPPS. Pe de alta parte stiu ca OUG 41/2009 este abrogata. Nu stiu cum sa procedez.
As dori un raspun cu temei legal. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 17:53, 19 Martie 2010
din punctul meu de vedere nepunerea in aplicare a acestei hotariri este pasibila de... sanctiunile prevazute de art.277 Codul Muncii. oricum, parerile sint impartite ...
~ Conținut șters la cerere ~
mergeti la executor cu decizia definitiva si irevocabila si executati-i

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respect o lege si incalc alta, cum sa procedez? pirina pirina Am o mare nelamurire: In anul 2010 am fost dati in judecata (institutia) pentru neaplicarea unei legi de marire a salariilor in perioada 2008-dec 2009. ... (vezi toată discuția)
Legea 330/2009 irina matei irina matei Cum putem reincadra un cadru didactic care a beneficiat de art. 50 al. 1 si 2 din Legea 128/1997, avand in vedere ca prin Legea 330/2009 art. 50 al. 2 s-a ... (vezi toată discuția)
Se mai reduc cu 25 % ?.....ce parere aveti Radamante Radamante LEGE Nr. 118 din 30 iunie 2010 spune ca : \\\\" ART. 1 (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, ... (vezi toată discuția)