Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se mai reduc cu 25 % ?.....ce parere aveti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se mai reduc cu 25 % ?.....ce parere aveti

LEGE Nr. 118 din 30 iunie 2010 spune ca : "
ART. 1
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar, se
diminuează cu 25%.
Ordonanta 1/2010
Art. 5(6) Reincadrarea personalului didactic din invatamant la data de 1 ianuarie 2010 se face luand in calcul salariile de baza la data de 31 decembrie 2009, stabilite in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 41/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar pentru perioada mai—-decembrie 2009, aprobata prin Legea nr. 300/2009.

....insa Curtea Consitutionala a stabilit ca : "reîncadrarea personalului didactic din învătământ la data de 1 ianuarie 2010 se va face pe coeficientii si salariul avut în plată la 31 decembrie 2009, stabilit în conformitate cu Legea nr. 221/2008, si nu cu Ordonanta de urgentă a Guvernului nr. 41/2009"-DECIZIA Nr. 87/2011.....

In aceste conditii restantele salariale obtinute prin sentinte judecatoresti pentru perioada iulie 2010- mai 2011 se mai reduc cu 25 la suta?.....legea 118 face referire la niste sume stabilite in baza altor legi...ce parere aveti?.... se aplica "spiritul legii care inseamna sa taiam orice venit salarial cu 25 la suta'???
Radamante, utilizator