Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diminuarea cu 25% in vederea restabilirii echilibrului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diminuarea cu 25% in vederea restabilirii echilibrului bugetar

Considerati ca al 13-lea salar pentru 2009, acordat in luna iulie 2010, intra sub incidenta leg.118/2010. Se aplica reducerea de 25% si la acesta?
nu intra sub incidenta legii 118/2010, si ca atare nu trebuie sa se aplica reducerea de 25%!
art.1 din Leg.118/2010 spune ,,... si alte drepturi salariale". Vreau argumente solide pentru care sa nu afectez cu 25% reducere la al 13-lea salar pt.2009; atata timp cat se regaseste in totalul drepturilor salariale din lichidarea lunii iulie 2010.
Din pacate se reduce cu 25%, deoarece acest drept salarial este stabilit prin Legea nr. 330/2009.

Multumiti...:angry: ordonatorului dvs. de credite pentru inca o economie de 25% la buget .... desi avea posibilitatea legala sa faca plata inca din luna ianuarie 2010...:rtfm:

Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar
Art. 1. — (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernuluinr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, sediminueaza cu 25%.

Legea-Cadru nr. 330 din 2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
Art. 25. - (1) Pentru activitatea desfăşurată, personalul
beneficiază de un premiu anual egal cu media salariilor de bază
sau a indemnizaţiilor de încadrare, după caz, realizate în anul
pentru care se face premierea
.
(4) Plata premiului anual se face începând cu luna ianuarie
a anului următor
.
Daca observam bine art.1 alin.1 din Legea nr.118/2010 dispune ca : Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.

Prin urmare, doar sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 se reduc cu 25%, toate celelalte drepturi prevăzute de alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu se prevede expres diminuarea lor .