avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate darkblack

Activitate darkblack

Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
E nevoie de CONSIMTAMANTUL expres si neechivoc al persoanelor vizate.
Problema este cu L51/91. Se pare ca orice tip de interceptare a comunicarilor de orice fel, fara mandat, constituie infractiune - art. 20
La fel si art 19 - detinerea, confectionarea sau folosirea ilegala de mijloace specifice de interceptare a comunicatiilor.
Deci limitati-va la video!
Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
Legea 677/2001
- problema mea este cu inregistrarile audio ca n-am gasit nimic relevant decat L51/91
Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
Stiu ca e usor pe langa subiect, dar...ma roade:
Un patron de magazin poate sa puna camere in magazin si sa inregistreze audio si video? (pentru a-si controla angajatii)
Stiu ca are nevoie de acceptul angajatilor, dar in rest?
Răspuns la discuția solutie data de politist
pai....politistul nu are dreptul sa hotarasca nimic, el doar propune. Cel care dispune este procurorul. In cazul in care exista o Ordonanta a procurorului de NUP, aveti 20 de zile de la primirea acesteia sa faceti o plangere adresata procurorului ierarhic superior (in cazul d-voastra 'prim procurorul parchetului'). Aceeasi plangere pe care o adresati prim-procurorului o luati frumos, o adresati Domnului Presedinte si va duceti cu ea la judecatorie. Sfatul meu este sa o depuneti a doua zi dupa ce ati inregsitrat-o la parchet pe cea adresata prim procurorului. Bafta!