avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate david.imob

Activitate david.imob

Răspuns la discuția Penalitati asociatii de locatari
Va multumesc pentru raspuns,dar as dorii sa va intren daca procesul verbal unde s-au stabilit penalizarile este din 2001 conform artticolului de mai jos din legea HG 400/2003 nu se poate aplica asociatiilor care nu s-au transformat in asociatii de proprietari.Din punctul meu de vedere (care de altfel s-ar putea sa fie gresit) procesul verbal din anul 2001 nu ar mai trebui sa aiba valabilitate.Este adevarat ca in prezent aceasta lege nu mai este in vigoare ci legea 230/2007 in care nu este specificat nimic de asociatiile de locatari.
Dar dupa parerea mea ar fi trebuit sa se faca un alt proces verbal dupa ce HG 400/2003 nu a mai fost in vigoare.Va multumesc pentru raspuns

Art.25 din HG 400/2003 prevede:

“Cotele de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, calculate pentru fiecare proprietar din condominiu, vor fi achitate de acestia, după caz, în termen de maximum 15 zile de la data afişării listei de plată, data care trebuie să fie înscrisă în lista de plată respectivă”.

“ După o perioadă de 30 de zile de la expirarea termenului stabilit pentru plată, asociaţia de proprietari poate calcula si percepe penalizări de întârziere pentru suma neachitată, în condiţiile stabilite şi aprobate de adunarea generală a asociaţiei de proprietari. Penalizările de întârziere nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica pentru fiecare cotă de întreţinere lunară, fără ca suma penalizărilor să poată depaşi suma cotei de întreţinere lunare la care s-a aplicat.”

- Sistemul propriu de penalizari trebuie sa precizeze data scadenta pentru efectuarea platilor, data de la care incepe penalizarea, procentul de penalizare /zi aplicat sumelor restante, sumele care se penalizeaza (cheltuielile de intretinere, fondul de rulment, fondul de reparatii).

-Sistemul propriu de penalizari trebuie aprobat de adunarea generala si consemnat in procesul verbal.

-Din momentul aprobarii el este OBLIGATORIU pentru toti proprietarii.

-Nu se poate aplica asociatiilor care nu s-au transformat in asociatii de proprietari.
Sper ca cineva sa aiba rabdare sa citesca situatia prezentata de mine si sa primesc un sfat competent.Locuiesc intr-un bloc din sector 6 unde avem asociatie de locatari nu de proprietari.Penalizarile practicate sunt 0,2 % pe zi ,aceste penalizari fiind hotarate in urma unui proces verbal din anul 2001.Suma datorata la intretinere este de 9000 Ron (noua zeci milioane vechi) si penalizari 8700 ron (opt zeci milioane vechi).Am platit 1900 ron care s-au scazut din intretinere aceasta fiind in acest moment de 7100 ron.Azi am vrut sa mai dau 3200 ron si l-am rugat pe administrator sa-i scada din intretinere nu din penalizari.Problema este ca nu a vrut decat cu conditia sa scada si din penalizari sau daca scade din intretinere sa ma oblig in scris insotit de martori ca voi achita penalizarile.Intentia mea este sa platesc toata intretinerea restanta in prima instanta adica suma de 7100 ron ca penalizarile sa nu mai creasca dar mi se spune ca nu este legal de catre administrator si ca el nu face asa ceva decat in conditiile prezentate mai sus.
Vreau sa aflu daca se poate :
1.Daca un proces verbal din 2001 unde s-au hotarat penalizarile are valabilitate azi avand in vedere ca in anul 2003 conform legii H.G. 400 din 02/04/2003 asociatiile de locatari nu puteau pune penalizari de 0.2 % /zi ci numai cele de proprietari.Aceasta lege din cate stiu nu mai este valabila ci legea 230/2007 dar in care nu este reglementat nimic in privinta asociatiilor de locatari.

2 In ce lege scrie ca nu pot achita toata intretinerea restanta in prima instanta ramanand ca penalizarile sa fie platite dupa

3.Si daca in situatia in care in familie este copil incadrat cu handicap grad I-(Grav) nu exista o lege unde sa reduca aceste penalizari imense avand in vedere ca acesti bani chiar ar mai cumpara un pic de sanatate.Nu vreau sa las impresia ca ma folosesc de handicapul copilului meu ca sa platesc mai putin chiar as prefera sa platesc dublul sumelor mai sus numai sa fie bine.Dar nu consider ca am parte de intelegere din partea acestei asociatii,deasemeni nu cred ca s-au platit penalizari de aproape 100 % pentru faptul ca eu am fost restantier.
Am cerut contul in banca al asociatiei si mi s-a raspuns ca nu exista.
Cred ca acesti 8700 ron penalizari umfa niste buzunare daca i-as platii.
Chiar daca nu primesc nici un rapun la ce am scris mai sus va multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi.Daca chiar exista un expert in domeniu as dorii si eu un numar de telefon sau macar un raspuns sumar pe site.
Multumesc anticipat
locuiesc intr-un bloc unde asociatia este de locatari nu de proprietari,intreabarea mea este : au statutul juridic sa aplice penalizari de 0,2 % rau platnicilor ?.Din cate am citit in legea 230/2007 nu am vazut din pacate nici o referire la asociatiile de locatari si modul de aplicare a penalizarilor de catre acestea.Va multumesc pentru raspuns.