avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate mariusjuncan

Activitate mariusjuncan

Vreau sa ii imprumut unui prieten niste bani (35.000 Euro) prin banca si el urmeaza sa mi-i trimita inapoi in cateva luni. Aceiasi suma, fara dobanzi sau alte chestii de genul. Sursa banilor pot sa o demonstrez, nu e problema dar nu stiu legata de legislatia de spalare a banilor daca sunt ceva restrictii sau ceva chestii speciale pe care trebuie sa le fac in cazul asta.
pai pe extrasul de CF scrie clar cine este proprietarul
mostenirea testamentara o am si este clara, nu sunt chestii ambigue
contractul de donatie, sunt in curs sa fac rost de el (prin el banuiesc ca ar trebui sa apara eventuale clauze care ar duce la atacarea actului de donatie).
O sa incerc oricum sa iau legatura si cu donatorul (daca mai traieste si mai reusesc sa dau de el)...
Este vreo metoda prin care sa aflu daca a atacat cineva pana acuma actul de donatie ?
mi-a zis cineva ca daca sunt cumparator de buna credinta (presupun ca in cazul de fata sunt considerat cumparator de buna credinta) nu am cum sa pierd apartamentul, chiar daca este atacat actul de donatie....mi se pare normal ca cel care a dobandit donatia sa fie tras la raspundere (vanzatorul apartamentului).....nu eu ca si cumparator de buna credinta, nu ?
Am o intrebare. Vreau sa cumpar prin credit imobiliar (inca nu a trecut de aprobarea juridica a bancii, dar sa presupunem ca trece) un apartament care este mostenit (prin testament, unic succesor) de proprietar de la matusa lui. Matusa (care a decedat) l-a primit ca si donatie de la fostul sot/concubin (nu am datele exacte). La ce riscuri ma expun eu in cazul asta? Daca cineva ataca actul de donatie, pot sa pierd apartamentul cumparat? Cum ma pot proteja in cazul asta? se poate stipula in contractul de vanzare cumparare o clauza prin care sa fiu despagubit de actualul proprietar in cazul in care ataca cineva actul de donatie?

Sau in caz ca de ex ajung sa pierd apartamentul ca actul de donatie a fost atacat, pot sa dau in judecata actualul proprietar pentru ca mi-a vandut un imobil care de fapt nu era al lui, adica sa atac actul de vanzare cumparare?