avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate coldheat

Activitate coldheat

respectuos fac apel la cineva dispus sa ma ajute , si sa ma bage si pe mine in seama . multumesc mult
Răspuns la discuția acte de identitate
la arhivele nationale judet ilfov , ca despre acesta este vorba , am gasit certificatele de nastere ale bunicilor , dar nu si pe cel de casatorie , desi ambii bunici erau nascuti in aceeas localitate CRETESTI - SINTESTI plaja VIDRA . Este vorba de o succesiune dupa bunica mea si datorita acestor neconcordante de nume am intampinat unele probleme . .ori cum eu va multumesc ff mult , ma gandisem si eu la arhivele bisericesti , pentru ca stiu biserica in care sau casatorit , am sa incerc . inca odata va multumesc mult.
bunicii mei au avut 9 copii . primii 5 s-au numit NAE..... iar ultimii 4 sau numit POPA ..... primii 5 sau nascut in perioada 1900 - 1912 , iar ceilalti 4 in perioada 1914-1925 , apoi bunicii la deces sau numit NAE , aceasta in 1953-1958. am solicitat actul de nastere pt bunic si acesta era redactat in CHIRILICA (1875) si era POPA .certificatul de casatorie nu am putut sa-l recuperez .cum pot , si unde sa ma adresez pentru a vedea ce s-a intamplat . mai mult cel de al doilea fiu nascut in 1903 , a avut 7 copii 3 sau numit Nae si ceilalti POPA , desi acest unchi al meu s-a nascut Nae si a decedat tot Nae ...
bunica mea a avut un teren de 5000mp pe care , in viata fiind l-a rupt in 5 loturi pe care le-a atribuit la 5 din cei 9 copii ai sai . celorlati 4 copii le-a oferit in alta locatie si lor cate un lot echivalent valoric . cele 5 loturi au fost luate in evidenta fiscala in perioada 1948 , cand la recensamantul persoanelor si proprietatilor , erau deja declarate pe numele copiilor , apoi cam prin 1950 1952 . acesti 5 copii au inceput sa edifice si case pe aceste loturi , lucru atestat ff clar in istoricele de rol fiscal al adm fiscala a primariei sector 4 bucuresti . bunica a decedat in 1958 si deoarece terenul detinut de aceasta cu acte legale , nu mai exista ca atare , fiind faramitat si aflat deja in evidentele copiilor sai , nu s-a mai facut succesiune . in 1965 mama mea a decedat si in certif de succesiune , notariatul sector 4 a trecut la masa succesorala ,, teren in suprafata de 625 mp dobandit de defuncta de la mama sa , care la randul sau la detinut legal conf act ,,, ". urmasii celorlati 4 unchi ai mei au intabulat cotele parte din terenul de 5000mp si unii l-au vandut , eu nedorind sa-l instrainez , am solicitat cadastru si intabulare acum , cerere respinsa pentru motivul ca nu exista succesiunea dupa bunica ? . o succesiune acum nu se mai poate face deoarece este obligatoriu de prezentat un certificat fiscal al terenului de 5000 mp , dar acest teren nu mai exista ca atare de cca 60 de ani , si rudele mele care au vandut deja , nu mai au niciun motiv sa-si piarda vreme cu mine , pentru a-mi rezolva si eu problema . . va rog respectuos sa-mi spuneti care ar fi calea de urmat. va multumesc anticipat.