avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Drambarean

Activitate Dana Drambarean

Buna,

Daca eu am dreptul de autor asupra unor fotografii dar o alta persoana intra in posesia lor si le foloseste, care este sanctiunea care i se aplica acelei persoane si unde este stipulata aceasta sanctiune?

Va multumesc!
Buna,

Daca un angajat si-a dat demisia iar eu ca si angajator i-am cerut parola ca sa pot intra pe e-mail-ul lui (de servici, de pe server-ul firmei) si el refuza, eu o sa am probleme daca ii pun pe colegii de la informatica sa intre pe mail-ul lui?
Stiti vreo lege sau ceva care sa reglementeze aceasta situatie?

Merci
Buna ziua,

Daca vrea sa promovez un film, prin prezentarea unei imagini din acesta pe flayere si postere, am nevoie de acordul cuiva?
Care e procedura exacta?

Merci

PS VA ROG SA IMI RECOMANDATI O CARE BUNA SI COMPLETA DESPRE DREPTURILE DE AUTOR.
Răspuns la discuția recuperare autoturism
cat de curand va veni firma de leasing sa isi ia masina inapoi.
masina o urmaresc ei prin GPS asa ca prietenul se va trezi fara ea DAR orice penalitate contractuala si alte probleme de genul acesta vor fi suportate de catre dumneavoastra
Buna ziua,

Daca institutia mea organizeaza la sediul nostru o seara de vizionare filme si coorganizatorii(de la alta institutie)au dreptul de a difuza filmul respectiv, noua ne trebuie acordul cuiva sau vreun document justificativ?
Putem face reclama in presa si pe afise filmelor respective? Vrem sa utilizam secvente din filme si numele acestora?

Merci
Răspuns la discuția Amplasare gater
gater-ul este amplasat pe domeniul public sau pe proprietate privata?
Răspuns la discuția drept de autor imagine si text
si daca pun semnul © pot lasa imaginea si textul al fel fara sa risc nimic?
Buna ziua,

Doresc sa folosesc o imagine de pe o carte si un text de pe coperta cartii intr-un pamflet pe care vreau sa il distribui.
Cum se aplica in cazul acesta drepturile de autor?
Ce trebuie sa fac exact pentru a le putea folosi?

Merci
Buna,

Imi poate spune cineva exact si punctual care este diferenta intre biletul "la ordin" si biletul "fara protest"?

Merci
domiciliul in Germania, cetatenie germana
carte de munca si in romania si in germania
am inteles ca in cazul acesta aici in romania se plateste impozitul pe salariu si dupa aceea se primeste o hartie de aici de la finante (in romana si engleza) cu care merge in germania si acolo in caz de diferenta de impozit plateste diferenta sau i se restituie diferenta.
este corect asa?
Merci