avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate Madalina99

Activitate Madalina99

Răspuns la discuția vanzare autoutilitara
nu pot inscriie masina fara talonul firmei vanzatoare vizat de administratie.
daca nu are bani sa plateasca taxele .. nu sunt sanse sa pot recupera ceva de la vanzator.
Exista cumva alta varianta ,ce valoare are factura de vanzare cumparare ?
Buna ziua , va rog sa imi spuneti cum pot proceda in urmatoarea situatie:
Sunt administratorul unei societati si am cumparat de la o alta societate o autoutilitara , am platit cash ,am primit factura ,chitanta, cartea ,masina, cheile si talonul urmand ca in 2 saptamani sa primesc si talonu vizat de administratie ,sa se faca radierea si sa o inscriu pe societatea mea .Acest lucru nu s-a mai intamplat ,am mers la Administratia de care apartine societatea mea ,am povestit situatia ,am declarat masina urmand sa platesc impozit din acea zi (daca nu o declari in termen de ... primesti amenda ),si din 26.05.2009 de cand este eliberata factura ma rog in continuu de aceasta societate , raspunsul este ca nu are banii necesari sa plateasca taxele la stat .
Cum pot proceda sa pot inscrie masina pe societatea mea conform facturi eliberate de vanzator?
Multumesc frumos
Mihai
Administratorului i-a expirat mandatul si atunci cei 2 asociati au hotarat printr-un act aditional sa preia fiecare aceasta functie. Mai este necesar sa se schimbe actul constitutiv si celelalte acte ?