avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate carmen24

Activitate carmen24

distanta de la geam pana la gard este de 1.50 m. Amiabil am incercat sa discutam, dar vecinii se bazeaza pe faptul ca autoritatile nu fac nimic si ca sunt buni prieteni cu primarul localitatii. Desi au suficient spatiu si pe lateral sau chiar in fata casei lor, au preferat sa scoata acest burlan scurt pe peretele din spatele casei. Sunt de felul lor vecini problematici si nu inteleg ce inseamna respectarea vecinatatii.
Buna ziua,


De cativa ani de zile vecinii din fata casei noastre si-au montat pe peretele din spatele casei un mic burlan (maxim 20 cm) care este indreptat fix spre gard si prin care sunt eliminate mirosurile specifice din bucatarie. Distanta de la perete pana la gard este de 60-70 cm iar pe perioada verii suntem invadati de mirosurile acelea care ne forteaza sa stam cu geamurile inchise. In urma cu doi ani de zile am facut o sesizare la primaria localitatii unde domiciliem si la fata locului s-a prezentat un reprezentant care a ajuns la concluzia ca "asa se intampla peste tot si nu avem ce face".
As dori sa imi spuneti daca exista o modalitate de rezolvare pe cale judecatoresca sau nu. Si cine ar fi indreptatit sa se ocupe de aceste probleme: un departament al primariei sau se poate apela si la alta institutie mai abilitata de a rezolva astfel de chestiuni? Pentru ca oamenii desi au modalitati diferite de a nu deranja pe ceilalti prefera sa arate ca ei nu s etem de lege sub nicio forma. Mentionez ca nu au nici autorizatie de constructie sau de instalare a hotei.

Multumesc!
MIHAI GRIGORE a scris:

Pentru a face o astfel de instalatie va trebuie un proiect avizat !
Datorita faptului ca distanta este foarte mica va trebuie si acordul vecinului !



Buna ziua,


acest subiect ma intereseaza si pe mine, situatia prezentata mai sus fiind prezenta intre vecini si familia mea. Mai exact vecinii si-au montat pe peretele din spatele casei un mic burlan (maxim 20 cm) care este indreptat fix spre gard si prin care sunt eliminate mirosurile specifice din bucatarie. Distanta de la perete pana la gard este de 60-70 cm iar pe perioada verii suntem invadati de mirosurile acelea care ne forteaza sa stam cu geamurile inchise. In urma cu doi ani de zile am facut o sesizare la primaria localitatii unde domiciliem si la fata locului s-a prezentat un reprezentant care a ajuns la concluzia ca "asa se intampla peste tot si nu avem ce face".
As dori sa imi spuneti daca exista o modalitate de rezolvare pe cale judecatoresca sau nu. Si cine ar fi indreptatit sa se ocupe de aceste probleme: un departament al primariei sau se poate apela si la alta institutie mai abilitata de a rezolva astfel de chestiuni? Pentru ca oamenii desi au modalitati diferite de a nu deranja pe ceilalti prefera sa arate ca ei nu s etem de lege sub nicio forma. Mentionez ca nu au nici autorizatie de constructie sau de instalare a hotei.

Multumesc!