avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate roxanatr

Activitate roxanatr

Buna ziua.
Lucrez intr-un magazin din mallul City Park din Constanta, iar din cauza lucrarilor care se desfasoara in mall (fiind foarte mult praf si nu se poate respira), angajatorul a luat decizia sa se inchida magazinul pentru 3 zile, iar in momentul in care se va redeschide fiecare angajat este obligat sa isi recupereze orele din acele zile..
Este legal sa recuperam acele ore in conditiile in care inchiderea magazinului nu a depins de noi? Si mai este legal sa se lucreze in conditiile in care sanatatea noastra este pusa in pericol? Inhalam acel praf de aproape 2 luni si nu se face absolut nimic pentru protejarea noastra.
Multumesc, O zi frumoasa.
Răspuns la discuția dosar penal - furt din magazin
nu-mi voi schimba declaratia, voi spune exact ce am spus la politie in momentul acela.
Răspuns la discuția dosar penal - furt din magazin
si daca totusi va trebui sa merg la parchet pentru a da declaratie cum voi primi citatia??
este important sa stiu daca vine prin posta sau o aduce politia acasa... deoarece numai mama stie si nu as vrea sa mai afle altcineva din familie.
Răspuns la discuția dosar penal - furt din magazin
si daca totusi ma vor chema la parchet pentru declaratie cum voi primi citatia????
nu stie decat mama din familie ce am facut si nu as vrea sa afle si altcineva.. este important sa stiu daca vine prin posta sau vine politia acasa...
Răspuns la discuția dosar penal - furt din magazin
as mai dori sa stiu cum vine citatia acasa.. daca o trimite prin posta? sau vine un politist si mi-o aduce acasa?? atunci cand am fost la sectie mi-au spus ca voi primi telefon de la parchet ca sa-mi spuna cand trebuie sa ma prezint, dar asta nu prea cred...
multumesc!
Răspuns la discuția dosar penal - furt din magazin
nu am antecedente, este prima data si ultima binenteles.. prejudiciul a fost recuperat si depistata am fost dupa casa de marcat, la iesirea din magazin cand s-a declansat alarma..

la politie am declarat ca am fost la magazin, mi-am cumparat o bluza, iar pe urma am ramas in magazin si fara sa ma vada nimeni am luat o poseta punand-o in aceeasi punga cu bluza...

iar la procuror ma gandeam sa declar ca vorbeam la telefon in timp ce am ajuns la casa pentru a achita bunurile si nu am fost atenta ca vanzatoarea a scanat doar bluza.. am crezut ca trecuse si poseta si nu mi-am dat seama deoarece am platit cu cardul si nu m-am uitat pe bon, iar eu am pus ambele produse in punga si am plecat, dar la iesirea din magazin s-a declasat alarma si am fost oprita.. etc ..
iar la politie am declarat ceea ce mi-a zis politistul deoarece eram speriata si a zis sa scriu tot ce-mi spune el daca vreau sa-mi fie bine.. si nici nu mi-a dat detalii despre ceea ce se va intampla..
buna ziua!!
am o mare problema si nush ce sa fc...
am fst prinsa cand am incercat sa iau cv dintr-un magazin si mi s-a fct dosar penal.. acum dosarul este in curs de trimitere si mi s-a spus ca va trebui sa ma prezint in fata unui procuror pentru a da o declaratie..
daca la politie am declarat cv si in fata procurorului voi declara altceva ce se va intampla??
politistul mi-a spui ca inca nu se stie daca voi primi doar o amenda administrativa si ca asta depinde doar de ce va scrie el in dosar.. ce as putea face in acest caz? sunt foarte nelinistita cu ceea ce se va intampla.. si nimeni nu-mi spune nimic sigur.