avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate mirea_dany

Activitate mirea_dany

Răspuns la discuția demitere presedinte
Avand in vedere situatia in care ne aflam s-a recurs mai intai la o sedinta de bloc si apoi o dezbatere intr-o sedinta a Comitetului Executiv....tocmai pentru ca locatarii sa cunoasca situatia, sa fie instiintati, s-au postat la avizier extrasele de cont care sa ateste sumele retrase de ex.pres., s-a pus in discutie modalitatea de plata a facturilor si opiniile tuturor locatarilor prezenti....a fost o hotarare comuna aceea din sedinta de bloc cu cea din sedinta ulterioara a Comitetului....insa eu personal si inca cativa vecini am considerat ca ar fi fost mai buna adresarea catre organele de politie. Insa majoritatea a decis, intai recuperarea actelor prin acceptarea acelei intalniri la cabinetul de avocatura si ulterior sa ne adresam la Politie. ......................nu pot decat sa astept sa vad urmarile, si nu imi doresc sa am dreptate in ceea ce am spus, ca acest om va face cine stie ce "manevre".
Răspuns la discuția demitere presedinte
Acest lucru l-am spus eu in sedinta Comitetului, nu avem ce sa cautam in cabinetul unui avocat pentru acte de asociatie.....aici este sediul asociatiei, aici a fost presedinte, aici a discutat cu cei care l-au votat....dar un vot al meu nu poate constitui si o decizie a Comitetului....Are avantajul cunoasterii legilor si desigur ale unor "portite" legale care sa ii confere avantaje....
Răspuns la discuția demitere presedinte
Vreau sa va spun ca omu' si-a facut singur stat de plata....pentru banii pe care i-a scos de la banca...nu pot sa il calific. Parerile sunt impartite in Comitetul executiv...sunt persoane care sustin ca trebuie sa facem tot ce vrea el pentru a recupera actele..si sunt altii printre care si eu care am fost la primarie, insa nu si la Politie deoarece acest ex presedinte a convenit cu ceilalti membri ai Comitetului sa se intalneasca diseara la un cabinet de avocatura pentru predarea actelor. Imi este teama sa nu realizeze procesul de predare-primire a actelor catre Asociatie cum va dori el (are totusi o pregatire) si nu cumva sa se descarce de gestiune...acest fapt insemnand sa ne luam la revedere de la banii pe care i-a luat din contul Asociatiei. Ma ingrozeste faptul ca sunt persoane din vechiul comitet care spun ca nu stiu ce au semnat...sau altii care spun ca au primit pe mail doar o pagina din procesul verbal prin care ex. pres. isi cerea cuantumul salariului sau. Este o situatie urata si eu consider ca avand in vedere ca ex . pres. a redactat inclusiv un contract de mandat in care este stipulat acel cuantum de 15 milioane pe luna salariul sau...singura solutie ar fi incercarea de a solutiona aceasta problema in justitie. Eu sunt doar un membru din Comitetul nou creat iar deciziile se iau prin vot......
Răspuns la discuția demitere presedinte
Fiind vorba de un bloc nou, nu au participat la intalniri toti proprietarii, iar acest ex. presedinte mizand pe statutul sau de avocat , falsa bunavointa in a rezolva problemele de inceput (relatia cu constructorul, spatii de parcare, securizarea blocului erc) si lipsa de timp a proprietarilor (unora), atragerea altor locatari in procese cu constructorul (in care desigur a fost platit pentru ai reprezenta), etc, toate acestea au concurat la situatia creata. Cand i-a fost comunicat faptul ca ne vom adresa Primariei si Politiei...a spus ca a fost amenintat (ii este teama sa mai vina la bloc) nu ca i s-a adus la cunostinta....si prin urmare refuza sa predea actele. Ne aflam acum in situatia in care au venit facturi la Asociatie si acestea nu pot fi platite, in cont fiind o suma ce nu acopera necesarul.
Răspuns la discuția demitere presedinte
Subiect: demiterea presedintelui de bloc
Am prezentat aseara o situatie. Am mentionat ca vom merge astazi la banca si vom incerca blocarea contului Asociatiei de Propietari pentru ca vechiul presedinte sa nu mai aiba acces la el. Surpriza din aceasta dimineata a fost ca ex. presedintele si-a luat din contul Asociatiei unde incepuse sa se stranga fondul de rulment si alte incasari, suma de 30 de milioane lasandu-ne fara bani in cont. Ce se poate face intr-o asa situatie. Va Multumesc.
Răspuns la discuția demitere presedinte
Va multumesc. Ne vom adresa serviciului din Primaria sector 2. A fost ales un nou presedinte....ramane de vazut daca cel demis va preda actele Asociatiei.
Răspuns la discuția demitere presedinte
Am omis sa precizez ca i-a comunicat noului presedinte ca el cere efectuarea unei noi adunari si un nou vot...deoarece el a chemat la cabinetul sau 20 de locatari (din 83) si acestia il vor sustine.
Răspuns la discuția demitere presedinte
Va multumesc. Acest domn refuza cu indarjire sa predea actele...asta in conditiile in care la inceput a cerut 20 de milioane pentru ca a urgentat bransarea blocului la utilitati. Acesti bani i-au fost dati...insa acum ne confruntam cu aceasta situatie in care ne pretinde bani si refuzul de a preda documentele Asociatiei.
Va rog sa imi spune-ti si mie ce ar fi de facut in urmatoarea situatie. Suntem locatarii unul bloc nou. La inceputurile intalnilor noastre cand cladirea era inca in constructie...un domn ce s-a pretins a fi avocat (proprietar) s-a oferit sa fie presedinte.Cei prezenti atunci au acceptat. Acum ca ne-am mutat in imobil....am hotarat in adunarea generala demiterea lui. Acest domn si-a facut un contract de mandat prin care noi asociatia de proprietari ar trebui sa il platim cu 15 milioane lunar pentru serviciile sale.....In adunarea generala despre care v-am mentionat s-a votat demiterea lui si s-a intrunit numaru de voturi necesar. A acceptat situatia doar la acel moment...in prezent refuzand sa depuna actele Asociatiei noului presedinte. Va precizez ca salariul....sau coantumul acestuia nu la facut public....catre locatari. Va rog sa ne spuneti cum putem anula documentele prin care si-a stabilit remuneratia lunara. Va multumesc.