avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Activitate hornea marioara

Activitate hornea marioara

Răspuns la discuția vanzare teren

natura succesiunii-legala cnf art 1 din legea nr 319/1944 si disp art 669 codul civil
dreptul de proprietate-terenul prin reconstituire in baza legii18/1991cnf titlului 0377/54472/2000
locuinta si anexele prin edificare in timpul casatorieiei de ambii soti
cotele sucesiunii de pe urma tatalui 1/4 fiecare mama, fratele care a murit ,eu si sora nu s-a efectuat iesirea din indiviziune
s-adezbatut succesiunea dupa frate:mostenitori sotia lui cu 1/4 si fiica minora cu 3/4


nu exista o alta dovada si fratele meu e cunoscut ca era alcoolic dar vecinul si-a imprejmuit partea "vanduta'
Răspuns la discuția vanzare teren
proprietarera tatal nostru Orasanu Alexandru .A decedat si in urma succesiunii s-a impartit cum v-am spus 50%mama si 50%noi cei 3 copii .fratele a decedat si el si partea lui ia ramas copilului Orasanu Mihaela. nu vrem sa vindem casa ci doar cei 34 m (51)( din terenul curtii care are 3380 m patrati ) cat a avut nevoie vecinul pentru a_si extinde suprafata terenului pt depozit .nu vreau sa-i dau banii inapoi e vorba de 100 lei noi .dinsul vrea acte la notar pe ce a platit dar sau ivit cele 2 probleme
1_noua ni s-a spus ca a cumparat 2-3 metri si cand ne-am dus la notar sa facem imputernicire sa se prezinte sora mea in locul meu am descoperit ca sunt 51 m
2_i-am cerut diferenta de bani in schimbul semnaturilor si ne-a amenintat ca daca nu-i semnam ne da in judecata
Discuție vanzare teren
bun
am si eu o intrebare daca se poate raspunde la ea va multumesc anticipat.Santem 3 copii urmasi care detinem 50%din terenul si casa parinteasca iar mama 50%. fratele nostru a ramas sa locuiasca in casa patinteasca .si a murit in decembrie 2008. Langa casa noastra a cumparat teren un barbat care si-a deschis un depozit de materiale de construnctii.Pentru ca nu avea spatiu suficient s-a extins spre curtea noastra cu 34metri patrati incheind un act de mana cu mama in care specifica ca a cumparat 10 m patrati contra sumei de 1 milion lei rol iar banii iau cheltuit mama si cu fratele nostru.Acum domnul are nevoie de act de vanzare cumparare pt aobtine autorizatiei si ne-a rugat sa intocmim actul respectiv pe toti mostenitorii eu,sora mea ,mamasi sotia fratelui ca tutora a copilului .La inceput nu am vrut caci nu ne-a intrebat pe toti iar noi cele 2 surori am aflat din alta parte despre vanzare .Cumnatul i-a cerut o suma mai mare si dansul sa prezentat cu un act de cadastru in care se specifica ca terenul are 51mpatrati spunind ca sa extins si in drumul comunal si are nevoie si de restul terenului in hartii si nu o sa ne ceara diferenta de 17m patrati si daca nu semnam si pretindem diferenta de bani ne da in judecata .CE sa facem pentru ca noi nu avem bani de cheltuit la tribunal si vecinul are rude notari
#-o
Răspuns la discuția dreptul la somaj
stagiul meu de cotizare depaseste 10 ani , iar salariul de angajare 360 ron . Multumesc
Răspuns la discuția dreptul la somaj
care va fi valoarea indemnizatiiei de somaj?proportional cu orele lucrate ?
Răspuns la discuția dreptul la somaj
eu nu cunosc legea dar daca angajeaza pe altcineva in locul meu nu inseamna ca postul meu nu se desfiinteaza?
lucrez la o sc cu contract de munca pe perioada nedeterminata de 6 ore din 2007 si modificata 4 ore din iulie 2009.IERI SEFA A ADUS O ANGAJATA NOUA 'DE PROBA' CARE AR PUTEA SA RAMANA IN LOCUL NOSTRU[SANTEM 2]DUPA PASTE .POT BENEFICIA DE SOMAJ DACA SE DECIDE SA MA DEA AFARA?