avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate onicacristina

Activitate onicacristina

Cand spun Administratie ma refer la Administratia Financiara care ar ramane singura inscrisa la masa credala in situatia in care eu nu ma inscriu.Pentru sumele datorate catre Administratia Financiara sunt bani in cont. La masa credala s-a stabilit remuneratie pentru administratorul judiciar o suma de 2.500 lei , pentru care iarasi sunt sume in banca .Este data hotarare de faliment la care s-a facut recus.Spuneti ca falimentul este ireversibil.Chiar si in situatia in care firma si-a achitat integral datoriile?Cine hotaraste daca firma va mai functiona sau se va radia si in baza a ce.Defapt ca sa fiu mai clara , pentru ca stiu ca judecatorul sindic dispune radierea , dar in baza a ce ? Cu ce ar tb sa se prezinte debitoarea si unde pentru a iesi din situatia asta?
Buna ziua .Va multumesc mult pentru ajutor. Am inteles ce este cu cei 10 % , mai spuneti-mi va rog care este procedura pentru a fi achitata suma catre Administratie si ce mai este de facut pentru ca debitoarea sa iasa din procedura de insolventa.
In tabel au fost 4 creditori.Administratia si 3 societati comerciale.Creantele celor 3 societati le-am cumparat eu , iar pentru Administratie sunt dani in contul debitoarei. De aici vine intrebarea mea .Daca se achita si Administratia iar eu nu ma inscriu societatea iese din procedura de insolventa sau nu? Administratorul judiciar beneficiaza de 10 % din toate sumele existente in banca sau de 10 % din ce se achita ?
Pai stiu pentru ca am vazut tabelul , iar pentru sumele datorate administratiei sunt bani in contul debitoarei , este vb de aproximativ 3.000 lei
Cred ca nu m-am facut bine inteleasa.Acum sunt unic creditor.Daca nu ma inscriu la masa credala se incheie procedura si debitoarea iese din insolventa? In acest caz chiar daca sunt in banca bani administratorul judiciar mai obtine 10% din sumele din banca , avand in vedere ca nu va mai avea loc nici o distribuire de suma?
Un amic a intrat cu societatea in insolventa , ca sa il ajut am negociat cu creditorii si prin cesiune ce creanta i-am cumparat toate creantele.In acest moment sunt unic creditor.Avand in vedere ca suma nu este mare si mi-a semnat documente cu esalonari de plata pe care eu le-am acceptat( oricum facusem acest lucru sa-l scot din aceasta situatie ) este ok daca eu nu ma inscriu la masa credala? Creditorii initiali au notificat administratorul judiciar cum ca eu am preluat creante , administratorul judiciar mi-a trimis notificare daca sa ma inscriu la masa credala.In situatia in care eu trimit raspuns ca nu ma inscriu si ca doresc ca debitoarea sa-si continue activitatea este vreo problema?