avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate paulailie

Activitate paulailie

Discuție divort
Buna ziua,

M-am casatorit acum 7 ani (2001) cu un roman in Romania. Dupa un an de casatorie am emigrat in Canada. Datorita difcultatilor eu am decis sa ma intorc in 2006 in tara, sotul meu ramanand in Canada. Anul acesta in februarie am intentat divort in Romania, deoarece de cand m-am intors nu mai stiu nimic de el, nici macar adresa din Canada. L-am citat la ultimul domiciliu cunoscut de mine in tara si anume la mama lui acasa.
La primul termen el a trimis prin fax o intampinare prin sustinea ca a obtinut divortul in Canada in 2007 cand eu eram in tara si ca va trimite ulterior acte doveditoare.

Am incercat sa iau legatura cu el pentru a-mi trimite hotararea de divort apostilata pentru ca eu sa intentez actiunea in recunoasterea ei, dar nu vrea si ma amana de 3 luni de zile.

Va rog sa ma ajutati
Pot sa invoc faptul ca divortul din Canada nu este recunoscut deci nu exista?
Pot sa cer instantei de judecata sa ignore existenta acelei hotarari si sa pronunte divortul aici?
Exista vreo lege care sa ajute in acesta situatie?

Mentionez ca eu nu am avut cunostinta de divortul pronuntat in Canada, nu am fost citata si nici nu mi-a fost comunicata vreo hotarare, desi sotul meu stia foarte bine unde stau si cum sa ia legatura cu mine.

Va rog sa imi dati un sfat pentru ca sunt disperata.

Va multumesc anticipat,
Paula