avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut1989

Activitate Ionut1989

Răspuns la discuția Am nevoie de un sfat
Va multumesc mult. M-ati mai linistit.. Cat timp ar trebui sa treaca pentru a nu se mai putea formula nicio actiune ? Dar faptul ca a luat masina din service si a circulat cu ea pana acum , nu reprezinta nimic ?
Răspuns la discuția Am nevoie de un sfat
Aici ar fi inca ceva. politistul care a constatat a scris in procesul verbal decat ca e avariata fata si lateral dreapta , sau ceva in genul ,oricum ceva foarte putin , pentru ca asa parea avariata.. sa ma ajute cu ceva?
Prietenul meu a venit la mine si m-a rugat sa conduc eu pentru ca el bause ceva si era politia in control .
Multumesc pentru raspunsurile acordate pana acum. Sarbatori fericite tuturor !
Va salut . As dori daca poate cineva sa-mi raspunda sa aflu ce as putea face in cazul de fata , sau care sunt variantele mele.

In septembrie , un prieten m-a rugat sa iau masina lui si sa ma duc sa alimentez de la capatul orasului , dupa ce il las pe el la o petrecere si sa ma intorc cand ma suna pentru a il lua de acolo .
In drumul de intoarcere de la peco , am franat usor , abs-ul s-a blocat si m-am dus alunecand intr-un parapet, masina suferind diverse pagube.
Am sunat la 112 , a venit politia , a constatat , nu au fost victime astfel ca am primit doar un avertisment .

Dupa accident , eu am luat masina si am dus-o la service unde am reparat-o ,exceptand airbag-urile pentru care nu am mai avut bani . Reparatia nu am facut-o pe factura pentru ca ar fi costat mult mai mult .
Intre timp , prietenul meu a luat-o , a folosit-o si dupa ceva timp a fost cu ea la reprezentanta ford unde cei de acolo i-au gasit mai multe defecte pentru a o face sa fie ca noua .
Acum , prietenul meu a inceput sa fie foarte recalcitrant si tot ma ameninta ca ma da in judecata si ma pun sa imi vand si casa pentru a-i cumpara lui masina , pentru ca nu o mai vrea asa, o vrea ca noua , desi masina are vechime de 6 ani.
Eu vreau sa incerc admiterea la scoala de subofiteri . Acest lucru m-ar putea afecta? Ce solutii am in cazul de fata ?
Ma haituieste in fiecare zi si ma suna de zeci de ori.
Sub ce acuzatie m-ar putea da in judecata? Ce variante am?
Poate cineva sa-mi dea un raspuns?
Va multumesc anticipat .