avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate laura75

Activitate laura75

Răspuns la discuția inselaciune teren cumparat
Va multumesc pentru raspuns, este anexat la contract un extras de carte funciare si o schita a terenului, aceeasi care a fost anexata si la contractul de vanzare cumparare al vanzatorului prin care a cumparat terenul, in situatia de fata , daca ar fi trebuit anexata o documentatie topo la contract si nu am asa ceva sa inteleg ca este vina notarului? si eu catre cine sa ma indrept in instanta?
Răspuns la discuția inselaciune teren cumparat
La multi ani! si Un an nou fericit!
Răspuns la discuția inselaciune teren cumparat
Va multumesc pentru raspuns, cred ca nu am fost prea explicita, pentru teren am facut contract la notar, in fata notarului am dat banii si ne-a perfectionat actele, notarul ne-a zis ca putem face un contract de mana si pe cele doua baraci de lemn, ca sa nu am probleme din cauza lor, oricum mie nu imi trebuiau , sunt daramate, m-am gandit doar ....ca asa am dovada ce teren mi-a aratat vanzatorul, dar........ asa voi proceda, voi consulta un avocat.
Răspuns la discuția inselaciune teren cumparat
Imi cer scuze pentru greselile de editare, am vrut sa spun ca am facut contract si pe cele doua baraci. si ca una se afla pe terenul detinut de unul din copii in urma sentintei judecatoresti.
Răspuns la discuția inselaciune teren cumparat
Va multumesc pentru raspuns, eu cred ca am dovada ca mi-a aratat alceva cand a vandut, pe teren erau niste baraci de lemn, una din ele se afla pe celalt teren detin de copii, am facut cu vanzatorul un contract de vanzare cumparare de mana, in fata notarului cu martori. eu zic ca ar putea fi dovada ca mi-a aratat terenul de sub cele doua baraci.
Buna ziua, am o problema cu un teren cumparat in suprafata de 990mp, cand am avut prima discutie cu vanzatorul, am cerut copie dupa contractul de vanzare-cumparare si dupa schita anexata prin care a dobandit terenul si mi-a dat, intradevar schita anexata avea aceeasi suprafata cu cea indicata de vanzator, m-am dus cu copiile acestea la un notar sa ii cer o parere daca este ceva in neregula cu actele, a scos un extras CF si mi-a zis ca suprafata este toata si ca actele sunt bune, ca atare am perfectionat actele si am cumparat terenul. Am vorbit cu un topograf sa ne faca documentatia sa facem iesirea din indiviziune, vecina care detine 5/8 din suprafata totala, si eu diferenta de 3/8. Am avut o surpriza, cand ne-a chemat la birou sa ne arate pe calculator unde se afla exact terenul detinut de fiecare, in sensul ca terenul pe care l-am cumparat nu se afla unde mi-a aratat vanzatorul si nici unde arata schita anexata la contactul de vanzare cumparare , fiind aceeasi schita detinuta de vanzator la contractul prin care a cumparat terenul. Acea suprafata o detine unul din copii familiei care a detinut terenul cu ani in urma, dobandit prin sentinta judecatoreasca , ca si suprafata este si cota cumparata de mine adica cei 990mp, dar se afla in spate si nu am acces la drum, eu nu sunt de acord cu asa ceva, eu am cumparat teren la strada, asa rezulta din toate schitele detinute. Nu stiu ce sa fac in continuare si incotro sa ma indrept, pentru ca vreau sa apelez la instanta , nu as vrea sa las asa pentru ca nu am ce face cu terenul acela , in spate.