avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Juld5

Activitate Juld5

Buna ziua, Din cauza unor evenimente neprevazute, sotia nu a reusit sa obtina actele necesare pentru stimulentul de insertie in 30 de zile de la revenirea la locul de munca.... . Ce putem face in acest caz, a depasit perioada cu 4 zile. Se pot face exceptii daca facem o cerere scrisa in acest sens?
Autoritatea fiscala mi-a comunicat numarul procesului verbal pentru amenda considerata neplatita si corespunde cu ceea din procesul verbal pe care il detin. Problema este ca sunt absolut sigur ca am platit amenda aceea fiind prima mea amenda incasata.
Ce ar trebui eu sa fac este sa intreb la politie pentru ce au incasat banii platiti de mine prin CEC, daca nu pentru amenda in cauza.
Salutare,

Acum 5 ani, adica in 2008, am fost implicat intr-un eveniment rutier si amendat cu suma de 200 de lei (sau 100 de lei daca sunt platiti in 48 de ore). Procesul verbal a fost intocmit pe data de 30.03.2008 cu numarul X. Ca un cetatean platitor de taxe a doua zi am fost la CEC am platit amenda pentru care mi s-a emis chitanta cu data de 31.03.2008 avand numarul de tranzactie Y(pe chitanta este scris "Tranzactie nr Y, pe baza NC"). Am dus chitanta la politie si am pastrat si eu o copie. 5 ani mai tarziu am primit in notificarea de impozit in care apare amenda asta neplatita, am fost la finaciar cu chitanta si mi-au spus ca amenda cu procesul verbal numarul X nu a fost platita, iar chitanta de la CEC nu justifica plata acelei amenzi.

Din ce am inteles s-ar fi schimbat ceva in baza de date a politiei si nu mai corespund numerele proceselor verbale cu cele ale chitanetlor CEC.

Imi propun sa sun la politie sa ii intreb pe iepurasi de ce apare amenda mea neplatita cand eu am virat in contul lor 100 de lei?

Ce mi se pare dubios este ca numarul tranzactiei de pe chitanta CEC este complet diferit de cel al procesului verbal, deci casiera de la CEC nu a facut o greseala, pentru ca daca ar fi facut, ar fi fost probabil cateva cifre gresite, nu toate... , desemenea nu este nicaieri in procesul verbal o combinatie de cifre alaturate care sa se asemene cu cel de pe chitanta CEC.

Cum as putea sa rezolv incurcatura aceasta stupida cu cat mai putine telefoane si eventual fara drumuri suplimentare?

Multumesc
Multumesc.
Daca doresc sa lucrez la doua locuri de munca, ambele part time dar unul cu 6h/zi altul cu 4h/zi. Este legal? ce act aditional ar trebui dus in aceasta situatie?
Dosarul a fost inchis. Am primit permisul inapoi fara nici un fel de amenda. Pe toate perioada cercetarii am condus cu dovada pe care o reinnoiam in fiecare luna.
Buna ziua,

As vrea sa lucrez part time la doua locuri de munca diferite. La unul din cele doua locuri ar trebui sa lucre 6h/zi, la celalalt 4h/zi. Pot face acest lucru? Ce actre ar trebui sa prezint la angajare? Este nevoie de o adeverinta de la unul din locurile de munca in care se specifica faptul ca lucrez si in alta parte?

Multumesc
Buna ziua,

S-au facut ceva progrese in cazul meu. Dosarul a fost inaintat parchetului de pe langa judecatoria sec 2 Bucuresti, cu propunerea de neincepere a urmaririi penale. Acest lucru s-a petrecut la inceputul lunii iulie. Cam cat dureaza pana la solutionare? Ce ar trebui sau as putea sa fac pentru a usura munca procurorilor sau pentru a grabi solutionarea?

Va multumesc pentru ajutor
Pentru a prelungi dovada de circulatie, asa cum am spus si mai sus, este nevoie de o copie dupa bulentin, dovada (fata+verso) si o cerere tip pe care voi incerca sa o uploadez cumva aici. Pentru a completa aceasta cerere este nevoie de numarul dosarului, care probabil ca nu vi se va comunica telefonic (pe mine cel putin nu m-a sunat nimeni) asa ca il puteti afla de la secretariatul de pe Udriste. Dupa ce depuneti cererea la Parchet va trebui sa mai faceti un drum pana la Udriste si un stat la coada pentru prelungirea dovezii.

Pentru a vorbi cu cel ce se ocupa de dosarul deschis in urma accidentului se merge tot pe udriste in cladirea noua sunt birourile cercetari penale pentru toate sectoarele din Bucuresti si se cauta domnul/doamna care se ocupa de caz.

Acum eu trebuie sa merg impreuna cu victima accidentului sa dam o declaratie la biroul cercetari penale, ceva sfaturi?

Am fost astazi sa imi prelungesc dovada, domnul agent rutier care mi-a intocmit dovada mi-a spus ca doar ma duc la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 2 si imi semneaza domnul procuror de serviciu prelungirea dovezii. Increzator in faptul ca totul va fi simplu,. evident ca nu a fost asa. Aparent pentru prelungirea unei dovezi este nevoie de copie dupa: BI, dovada + o cerere tip care se cumpara de undeva de pe stradutele din zona, numere de telefon pentru a contactat serviciul de informatii al parchetului de pe langa judecatoria sectorului 2 sunt 021.313.98.76; 021.313.98.59. Si programul este martea si joia.
Cred ca voi merge la politist in ziua in care o sa merg sa-mi prelugesc si dovada.
Multumesc pentru asistenta.