avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate claudiatoma

Activitate claudiatoma

Răspuns la discuția uzucapiune
problema e ca in actul de vanzare cumparare al noului proprietar nu scrie in dreptul numarului de carte funciara nimic, doar un numar de cadastru
Răspuns la discuția uzucapiune
Ma gandeam ca se poate macar invoca dreptul de uzucapiune intrucat acea chitanta de mana specifica , ca acel teren a fost vandut prima data in 1991 tot bunicului meu dupa care in 1996 a mai cerut ceva banuti pentru teren. Nici macar asa ca o folosinta cu buna credinta , neintreupta timp de aproape 20 de ani nu se poate invoca nimic in instanta???? Nu trebuia mai inati vanzatorul sa il intrebe pe bunicul daca vrea sa cumpere??
Oricum bunicul nu a stiut d vanzarea terenului decat dupa ce a primit notificarea .
Oricum va multumesc pentru raspunsuri
Discuție uzucapiune
Buna seara
Am eu nevoie de putin ajutor
Bunicul meu in urma cu aproimativ 14 ani a cumpart de la cineva o bucata de pamant, fara act de vanzare cumparare, decat cu un inscris sub semnatura privata.
Intre timp proprietara a decedat, fara a putea incheia un act de vanzare cumparare cu bunicul meu.
Martori la incheierea acestui inscris au fost , fata si ginerele bunicului, iar din partea cealalta a fost nora proprietarului.
Avand in vedere ca si nora a decedat, fiul proprietarei (sotul martorei) impreuna cu sora sa vitrega au vandut altcuiva acea bucata de pamant. In 1996 a facut chitanta de mana, au chemat un expert pentru evaluare terenului, bunicul meu inca mai avand un document de la cadastru, al acelui teren.Doar atat avem + martori.(din cate am vazut eu exista si drepturi ale arendasului, si dreptul de uzucapiune ). Acum bunicul a primit o notificare +copie contract VC din partea noului cumparator, prin care i se solicita eliberarea locului " folosit prin abuz".

Intrebarea mea este, acest inscris de mana nu mai are nici o valoare?
Cat la % are sansa o actiune in judecata?
Se poate invoca vreun drept avand in vedere ca in acea chitanta de mana este specificata suma pe care bunicul meu a dat-o in acel moment i,ar persoana confirma ca acei bani i-a luat in intregime??

Va multumesc anticipat
Cu stima
Claudia Toma