avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate ralucamladin

Activitate ralucamladin

Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
Ba da am 12 luni , am pe cartea de munca o vechime de 5 ani continuu , in martie pe data de 18.03 firma la care am lucrat 5 ani a dat faliment ....
M-am angajat cu data de 19.03. la firma unde lucrez acum dar cu contract pe perioada determinata de 3 luni , adica am contract pana in 19.06....la aceasta data voi avea 5 luni de sarcina si e putin probabil sa-mi prelungeasca contractul.
Intradevar am o intrerupere de 1 zi pe cartea de munca 18 .03. angajata de 19.03., dar se considera luna intreaga deoarece este lucrata mai mult de jumatate ....aici nu cred ca e vro problema...nu?
Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
Multumesc pt raspuns.
Deci cand intru in Concediu ingrijire copil cartea de munca ramane la ITM , contactul de munca fiind suspendat in aceasta perioada...ultima firma unde am avut cartea de munca nu este obligata sa plateasca ceva impozit pe perioada cat sunt in CIC?..plata o va face cei de la prestatii sociale
multumesc o zi buna
Buna ,
Am si eu nevoie de cateva raspunsuri.
Sunt angajata la o firma cu contract pe perioada determinata pana in 19.06.2010, dupa ce m-am angajat am aflat ca sunt insarcinata in 5 saptamani , intrebarile mele sunt:
1. Daca eu ii anunta de sarcina pana in monentul incetari contractului exista vreo lege care ii poate obliga sa-mi prelungeasca contractul?
In momentul in care imi expira contractul eu am 5 luni de sarcina pentru a putea intra in concediu prenatal de 126 zile mai am nevoie de 2 luni lucrate pe cartea de munca si ma gandeam ca in cazul in care nu imi prelungeste contractul sa-mi bag cartea de munca la o firma a unchiului meu si sa-i dau eu bani sa-mi plateasca cartea de munca inca doua luni cat mai am nevoie. In acest caz intrbarile mele sunt :
2. Dupa ce intru in concediul de ingrijire copil ce se intampla cu cartea mea de munca ? Ramane la firma unchiului meu ?...Daca da el va plati ceva lunar pentru cartea mea de munca ? sau intra in atributiile statului?
Pun aceste intebari deoarece el ma va ajuta dar nu vreau sa platesca impozite cat eu sunt in ingrigire copil.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!