avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1581 soluții astăzi
Forum Activitate amyamely

Activitate amyamely

In concluzie, nu exista un temei legal care sa reglementeze faptul ca minorul poate lua numai numele meu dinainte de casatorie.
Este o veste grozava si va multumesc mult pentru raspunsul detaliat, ramane sa ma duc inapoi la primarie si sa ma razboiesc cu doamnele de-acolo.
Important de mentionat ar fi faptul ca tatal natural este cetatean strain (iranian), si implicit numele purtat de fiul meu este unul de origine iraniana.
Ati inteles ideea, intr-adevar asta este situatia.
Doresc sa stiu care sunt prevederile care reglementeaza schimbarea numelui unui minor rezultat din casatoria anterioara, situatia fiind urmatoarea:
Sunt casatorita si am doi copii: unul din casatoria actuala si unul din casatoria anterioara, in varsta de 14 ani, incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila.
Deoarece fiul meu isi doreste sa aiba acelasi nume ca mine (port numele sotului meu actual), ca fratele lui si ca tatal care il creste, doresc sa ii schimb numele prin procedura administrativa. Tatal natural al fiului meu este de acord, fiind dispus sa dea orice declaratii sunt necesare in acest sens. Important de mentionat este ca NU DORESC SA RECURG LA ADOPTIE de catre actualul sot (este o procedura greoaie si nu avem timp, urmand sa plecam din tara in cateva luni), ci doresc doar schimbarea numelui, fara a fi adoptat.
Doamna de la primarie, de la serviciul care se ocupa cu schimbarea numelui pe cale administrativa mi-a spus ca fiul meu NU POATE LUA NUMELE SOTULUI MEU ACTUAL, ci numai numele meu de dinaintea casatoriei (numele de fata).
Desi am rascolit Internetul si am consultat si un avocat, nu am reusit sa aflu care articol de lege prevede aceasta reglementare.
Multumiri anticipate celor care pot sa imi dea un raspuns.