avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate drobeta38

Activitate drobeta38

altfel nu se poate?
adica? mai exact..nu se poate plati? si nici pensiona? ce se poate face in cazul acesta?
am fost la casa de pensii judeteana , pentru a ma interesa pentru o persoana care este nascuta in luna iulie anul 1951, si care are o vechime de 9 ani si 5 luni, cum poate proceda pentru a depune dosar de pensie....
s-a verificat si am primit raspuns ca poate depune dosarul daca isi completeaza stagiul de cotizare prin cumparare de vechime de 3 ani si 4 luni, dar trebuie sa faca un contract, iar plata sa se faca pina la data de 27 aprilie 2017, deoarece dupa aceasta data , se va plati lunar....am informat persoana si aceasta a facut imprumuturi pentru a face rost de suma d 9800 RON, suma ce trebuia achitata pentru perioada de 3 ani si 5 luni....cand a mers la biroul de la casa de pensii cu documentele pentru intocmirea contractului, lucratoarea a spus ca persoana nu poate beneficia de legea respectiva, si ca poate plati doar lunar..
va rog sa imi spuneti de ce a primit acest raspuns , daca la prima discutie i s-a spus altceva?