avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate corina tertan

Activitate corina tertan

Multumesc! Va trebui sa fiu atenta sa nu fie incarcat cu impozitul domnul de la care am cumparat masina , caci mi-e frica ca statul nu accepta sa piarda o sursa de venit, chiar daca este mica, masina fiind de f veche.

Multumesc! Mii de scuze, dar nu stiu cum incep actiunea. Ma adresez unui avocat si trebuie nominalizez un vinovat? In acest caz am o problema, intrucat nu mai am datele de identificare ale cumparatorului care nu s-a inregistrat la finante si RAR. Se poate sa solicit doar obtinerea hotararii judecatoresti ce confirma instrainarea bunului?


Va multumesc mult! Informatiile dvs imi sunt de mare ajutor. Doar o precizare va mai rog, credeti ca Administratia finantelor publice ar trebui sa echivaleze instrainarea masinii catre un cumparator necunoscut, ca si "pierderea acesteia"? Fac referire la ultimul paragraf mentionat de dvs. Ar fi utila dovada ca am publicat o serie de anunturi la ziarul local care sa-l solicite pe detinatorul actual sa se identifice si sa faca transferul impozitului pe persoana lui?
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce solutie am sa scap de impozitul pe masina vanduta unei persoane care nu a mai fost sa inregistreze pe numele lui proprietatea nou dobandita si ulterior vanduta unui necunoscut. Nu mai am contractul facut, nici datele cumparatorului si nu stiu unde se afla masina in prezent. Multumesc, cu stima.