Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum scap de impozitul pe masina vanduta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum scap de impozitul pe masina vanduta?

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce solutie am sa scap de impozitul pe masina vanduta unei persoane care nu a mai fost sa inregistreze pe numele lui proprietatea nou dobandita si ulterior vanduta unui necunoscut. Nu mai am contractul facut, nici datele cumparatorului si nu stiu unde se afla masina in prezent. Multumesc, cu stima.
Va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.
De impozit puteti scapa numai dupa radierea auto de la autoritatea fiscala
Autoritatea fiscala calculeaza obligatiile aferent auto,pana la momentul cererii dv de scoatere din evidenta bun mobil instrainat
Radierea din evidetanta fiscala este conditionata de achitarea tuturor debitelor aferent auto
Cod fiscal:ART. 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport

(2) În cazul unui mijloc de transport care este înstrăinat de o persoană în cursul unui an sau este radiat din evidenţa fiscală a compartimentului de specialitate al autorităţii de administraţie publică locală, taxa asupra mijlocului de transport încetează să se mai datoreze de acea persoană începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost înstrăinat sau radiat din evidenţa fiscală.

Norme Cod fiscal:

118. Pentru aplicarea unitară a prevederilor art. 264 din Codul fiscal, referitoare la dobândire, înstrăinare şi radiere/scoatere din evidenţe, se fac următoarele precizări:

d) radierea, în înţelesul art. 264 alin. (2) din Codul fiscal, precum şi al prezentelor norme metodologice, constă în scoaterea din evidenţele fiscale ale compartimentelor de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale a mijloacelor de transport care intră sub incidenţa pct. 122 alin. (2).

122*). (1) Pentru mijloacele de transport scăderea impozitului se poate face atât în cazurile înstrăinării acestora, potrivit prevederilor pct. 118 lit. c), cât şi în cazurile în care mijloacele de transport respective sunt scoase din funcţiune.

(2) Mijlocul de transport scos din funcţiune corespunde mijlocului de transport cu grad avansat de uzură fizică, deteriorat sau care are piese lipsă, fiind impropriu îndeplinirii funcţiilor pentru care a fost creat.

Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existenţei fizice, scăderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care să reiasă că mijlocul de transport a fost dezmembrat, în condiţiile Ordonanţei Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea agenţilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor uzate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările ulterioare.

În lipsa documentului prevăzut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existenţei fizice a mijlocului de transport cu care figurează înregistrat în evidenţele compartimentului de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale va prezenta o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte elementele de identificare a contribuabilului şi a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobândit acel mijloc de transport, împrejurările care au condus la pierderea acestuia.

Va multumesc mult! Informatiile dvs imi sunt de mare ajutor. Doar o precizare va mai rog, credeti ca Administratia finantelor publice ar trebui sa echivaleze instrainarea masinii catre un cumparator necunoscut, ca si "pierderea acesteia"? Fac referire la ultimul paragraf mentionat de dvs. Ar fi utila dovada ca am publicat o serie de anunturi la ziarul local care sa-l solicite pe detinatorul actual sa se identifice si sa faca transferul impozitului pe persoana lui?
Pentru situatia cu care va confruntati,aveti in vedere
Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existenţei fizice, scăderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care să reiasă că mijlocul de transport a fost dezmembrat, în condiţiile Ordonanţei Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea agenţilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor uzate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările ulterioare.

În lipsa documentului prevăzut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existenţei fizice a mijlocului de transport cu care figurează înregistrat în evidenţele compartimentului de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale va prezenta o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte elementele de identificare a contribuabilului şi a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobândit acel mijloc de transport, împrejurările care au condus la pierderea acestuia.

Incheiati declaratie pe proprie raspundere autentificata la notar,pe care o depuneti la autoritatea fiscala,care dupa achitarea sumelor in urmarire ,va dispune radierea din evidenta fiscala a bunului mobil instrainat
Multumesc! Va trebui sa fiu atenta sa nu fie incarcat cu impozitul domnul de la care am cumparat masina , caci mi-e frica ca statul nu accepta sa piarda o sursa de venit, chiar daca este mica, masina fiind de f veche.

Multumesc! Mii de scuze, dar nu stiu cum incep actiunea. Ma adresez unui avocat si trebuie nominalizez un vinovat? In acest caz am o problema, intrucat nu mai am datele de identificare ale cumparatorului care nu s-a inregistrat la finante si RAR. Se poate sa solicit doar obtinerea hotararii judecatoresti ce confirma instrainarea bunului?

Gabriela Pintea, Consilier juridic