Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere Auto Fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere Auto Fiscal

Buna ziua,

Acum 8 luni de zile am vandut un autoturism catre o alta persoana .Acel autoturism a apartinut altei persoane si eu am efectuat doar revanzarea. Dupa vanzare am fost la primarie cu actele sa eliberez acel certificat fiscal, totul a fost fara problema, am primit stampila pe fisa de inmatriculare cat si un certificat fiscal.

Acuma am fost la primarie si am constatat ca inca figureaza masina pe numele meu, cu toate ca acel automobil a fost vandut. Cei de la primarie au spus ca trebuie sa aduc un certificat de radiere sau ceva de genul.

Ce procedura exista pentru a scapa de acel automobil din impozit?

alexz0ne, utilizator
Certificatul de atestare fiscala, care demonstreaza ca sunteti cu impozitul auto platit, l-ati scos pentru a putea vinde autoturismul.
Pentru a-l radia, trebuie sa depuneti o copie a contractului de vanzare-cumparare.
Buna sera
acestea sunt urmatoarea acte pentru radierea masinii de la primarie de pe numele dumneavoastra:

Pentru radiere:
•cerere tip (formular furnizat de către D.E.F.) o luati de la Primarie - Sectorul Impozite Locale;
•certificatul de radiere - de la Politie, Serviciul Inmatriculari Auto;
•actul de instrainare (contract vanzare-cumparare / factura / certificat mostenitor / sentinta judecatoreasca / partaj voluntar / donatie, etc)
•cerere certificat fiscal - pentru cazul instrainarii in alta localitate decat Rm. Valcea;
•taxa eliberare certificat – care se achita la sediul D.E.F
•taxa viza fisa auto in regim de urgenta – care se achita la sediul D.E.F

Buna ziua,

Dar atat timp cat am primit de la Primarie Certificatul Fiscal. si Fisa de inmatriculare cu stampila de instrainare definitiva de ce inca mai figureaza in evidenta mea?

Si da am depus o copie a contractului de Vanzare-Cumparare
Buna dimineata
poate inca nu au operat in baza de date
punei sa caute la ahiva
daca nu dute la politie serviciul inmatriculari sa iti dea o adeverinta ca nu mai esti proprotarul masini impreuna cu contractul de vanzare (original si copie) fai o declaratie notariala pe propria raspundere si cam atat si ii obligi sa faca oeratiunea atunci pe loc ca sa nu mai intampini probleme pe viitor
(declaratia notariala e valabila numai pentru persoanele fizice nu jurtidice)

eu am patit asta dupa ce am vandut masinile si au trecut 5 ani de atunci, de cand am vandut masilie, imi gasisera 3 masini
dar avut noroc ca am avut copiile dupa acte si leam dus din nou
si mi-au radiat masilile

sper sa te ajute
adrian83miu a scris:
(declaratia notariala e valabila numai pentru persoanele fizice nu jurtidice)

Pentru persoane juridice ce ar trebui facut?