avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters140065

Activitate ContSters140065

Răspuns la discuția Suspendare sau inchisoare!
Buna ziua, domnul avocat, as dori daca imi permiteti sa revin acum iar la subiect.

Am facut plangere la politie iara, aceasta fiind adresata comandantului politieie. Dupa cca. 1 luna mi-a venit raspuns semnat de comandant canu este in competenta lor. Aa facut plangere la asociatia locatarilor, raspunsul fiind ca nu au contract cu RDS/RCS si drept urmare nu au ce cauta in bloc intrand abuziv pe scarile de bloc, acestraspuns venind in scris. Am facut plangere si la Protectia COnsumatorului, ii care ei au zis ca au cercetat si problema inta sup incinta primariei, si sa luam legatura cu ei. Am facut plangere si la Primarie, ei spunandu-mi ca RDS/RCS nu au contract cu ei, acesta expirand cu cca.5 ani in urma, si vor rezolva ei problema, nemaitrimitandu-mi raspuns scris inapoi.

Problema este ca du[a cca.2 luni am fost chemat la politie spunandu-mi ca am dosar penal, pentru distrugere, si ca foia care o am eu, si toate documentele sunt improprii, raspunsul de la comandant nu e valabil e semnat in graba si ca nu ar fi semnatura lui, nestiind a cu-i e semnatura, am cautat si ar fi a comandantului ajunct, asta insemnand ca tot e valabila.

Cu toate aceastea daca Primaria, OPC, Politia inclusiv administratia de locatati spun ca au incalcat drepturile si politia dandu-mi scris ca nu au traba cu noi, de ce ei acum se baga? Am mai depus si plangere la La Autoritatea care da acordul pentru constructii, deoarece am intlele s ca ai ar fi cerut o aprobare sub niste termeni impuse de ei, pe care nu le-ar fi respectat.

Oficerul spunea ca ar fi ceva de sus, cineva de la firma se tine tare ca sa platesc in orice fel, cu toate ca nu are probe si drept, are pile si politiei ii este frica, anuland toate documentele pe cae mi le-a dat, doar ca sa iasa bine la urma.

Consetintele care vor urma vor fi dupa ce mi sa prezentat materialul de urmarire penala, firma cere 500 RON despagubire si o amenda penala de de cca. 200 RON de la politie, presupun ca daca mai si pierd procesul le mai platesc si cheltuielile de tribunal. Oficerul mi-a zis sa ma dui in audienta la comandant, si presupun ca si la primar.

Eu acum doresc sa fac petitie spre Inspectoratul de politie, deoarece eu am raspuns cu numar de inregistrare, si 2 anchete la activ in favoarea mae, cerandule lor sa-mi dea un raspuns definitiv.

Va rog dmnul avocat sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, un avocat ar putea pune capat mascaradei? Observ ca una semneaza politia si alta fac, fiind influentati. Ma pot constitui parte civila in dosarul si sa cer si eu daune morale de despagubire? As putea scapa de dosarul penal?

Dv ce parere aveti despre ceea ce se intampla, si atitudinea politiei? Va rog sa-mi dati un sfat care sa pot pune capat.
Răspuns la discuția Studierea dosar penal!!
Va multumesc
Răspuns la discuția Studierea dosar penal!!
Persoana are 48 de ani si nu este abonat la firma respectiva, firele erau atarnate langa usa sa, drept urmare aceasta fiind legatura cu firma respectiva.
Doar doresc sa stiu daca persoana respectiva poate sa-si vada dosarul si daca poate sa fie asistat macar de sot, in timpul audierelor, in lipsa unui aparator in momentul de fata, cum ar fi pentru sustinere morala/incredere, eliminand intimidarea.
Mentionez ca masurile loate de instanta s-au comunicat ca ar fi o amenda penala de cca. 200 RON cica pentru distrugere, si despagubirea firmei de 500 RON fiind contravaluarea pagubelor, ele petrecandu-se in scara blocului. Dosarul ajungandu-se in instanta pentru solutionare presupun ca s-ar adauga si cheltuielele de judecata.

Prin acest intermediu doresc sa va intreb daca ii trebuie un avocat pentru aparare sau ar fi o pierdere de timp, dosarul penal tot formandu-se.
Avocatul ar putea schimba situatia cazului?
Buna seara, am o rugaminte daca ma puteti ajuta intr-o chestiune!

Un amic de al meu are o problema cu o societate de cablu/internet/TV care, in urma divergentelor, societatea a facut plangere la politie, drept urmare constituindu-se dosar penal, fiind declarat inculpat in dosar.

Dupa cate stiu inculpatul poate sa-si studieze / vada dosarul in care este cercetat penal. Oficerul i-a transmis ca nu are in nici o forma dreptul sa vada nimic din dosarul respectiv, si ce contine el. Drept urmare nestiind care sunt dovezile / plangerile / martorii.
Stiu ca legea permite ca la audieri sa asiste si alte persoane din familie inclusiv si un avocat. Drept care oficerul i-a interzis, altui membru de familie sa intre in birou de gr. 1, cum ar fi unul din soti.

Puteti sa-mi indicati articolul din Cod Penal, etc care permite unui inculpatului sa-si vada dosarul penal si care sunt procedurile. Va rog daca imi puteti spune si care este articolul in care poate sa asiste si alti membrii a familiei la interogatoriu.

va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pensie de Inretinere!
Vreau sa va intreb si daca nu are nici un venit , el inca fiind student. De unde se deduce pensia de intretinere?
Buna ziua! Am o mica nelamurire la care caut un raspuns favorabil.

Vreau sa va intreb daca se acorda pensie de intretinere unui copil care nu a fost recunoscut de tata (copil nelegitim)! Parintii nefiind casatoriti, tata nu doreste sa recunoasca copilul.
Mama poate sa ceara pensie de la barbatul respectiv? Baiatul respectiv nu are venituri si pe deasupra este si student! Daca se cere in instanta testul ADN, si rezulta ca copilul e al baiatului, poate sa il oblige instanta sa raspuna intr-un fel?

Va rog sa ma lamuriti in aceasta privinta!

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Suspendare sau inchisoare!
Aceste informatii mia transmis si organele de politie... ca ar exista si posibilitate de a ma judeca cu ei, pentru a-si recupera daunele.
Răspuns la discuția Suspendare sau inchisoare!
Porblema este ca totul a fost tot la politie nu s-a ajuns la procuratura...
Politia zicea de o mustrare, bine ca se rezolva....
Răspuns la discuția Suspendare sau inchisoare!
Am fost azi la politie, fara avocat. Am inteles de la politie ca RDS/RCS, nu are contract cu administratia, si ca au intrat in mod abuziv in 32 de blocuri. Eu nu patesc nimic, as putea primi doar o mustrare pentru distrugerea unui echipament, RDS/RCS dorind 500 RON pentru distrugere.
Poltia a zis ca nu pot pati nimic, nu se pot lega de mine deoarece coform legii administratiei dreptul imi apartine asupra propietatii.Au zis ca pot sa fac plangere la primarie sa le rezilieze contractul si sa plece automat din bloc, in acelasi timp dandu-le si o amenda de 5000 RON pentru nerespectarea cantractuala. Politia a zis ca o sa incerce ei sa faca o intelegere cu RDS/RCS sa isi mute firele pe pe usa mea, daca nu isi muta in 2 zile, pot face plangere la primarie.
Oricum vecinul era ca martor, RDS/RCS nu stiu ce vor sa demonstreze dar cred, cau un jurist fosrte incopetent.

In concluizie conform anchetei politiei RDS/RCS a intrat abuziv in 32 da blocuri, fara a intreba pe nimeni si fara sa incheie vreun contract cu adminstratiile, acum risca amenda de la Primarie in valuare de 5000 RON, rezilierea contractului cu primaria, si evacuarea din bloc.
Si nu numai acum nu se stie daca voi mai primi mustrare din partea politiei, deoarece RDS/RCS erau ilegali in bloc.

Bine ca s-a rezolvat....=D>
Răspuns la discuția Suspendare sau inchisoare!
Da. Nu au contract si am cerut in scris sa-mi de-a raspuns.
Ultima sesizare la politie am facut-o spre seful politiei pentru a face ancheta in cauza in care am cerut sa-mi raspunda in scris de cele intamplate, si de ce nu s-a rezolvat din prima, problema. Acum sunt chemat la sectie pentru a-mi raspunde seful politiei si pentru plangerea RDS/RCS in baza art. 217 od penal.

Intrebarea este cand ma duc miercuri la politie pentru raspuns, am nevoie de un avocat de fata, tinand cont ca este si plangerea adresata impotriva mea de RDS/RCS si vecin care intra in incinta cdului penal?