avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate aporancea

Activitate aporancea

Răspuns la discuția dr de proprietate
X inceheie un ct autentificat la31 iunie 2004 cu y prin care au incheiat o inteleger cu scopul de a ridica pe tern o cladire. Partile au fost de acord ca in momentul in care cladirea va fi terminata X sa primeasca o cota parte de 25% din cladire si 755 sa apartine lui Y. X poate alege liber partea de 25%. Un articol din conventie statueaza ca partile vor incheia un proces -verbal care va contine cotele stabilite si alocarea spatiilor. Desi constructia a fost terminata pe 15 dec 2004 nici un astfel de document nu a fost incheiat. La acest contract X a contribuit cu dr de folosinta asupra terenului iar Y s-a obligat sa ridice cladirea pe acest teren. Intelegerea prevede ca X ets eobligat sa vanda 75% din teren cand constructia va fi terminata printr-un ct de vanzare cumparare incheiat intre X si Y separat. De asemenea partile au stabilit ca aceasta intelegere isi produce efecte pana cand terenul este vandut si X primeste cota de 25% din cladire. Intelegerea nu face nici o referire la cine este proprietarul cladirii cat timp dureaza constructia.
Astea unt toate datele pe car ele detin si trebuie sa spun care este statutul legal al cladirii si in cazul in care s edoreste a se inchiria cladirea cu cine este indreptatit sa semneze Z?
eu am zis k este vb de accesiune imobiliara artificiala deci X est eproprietar pe timpul constructiei dupa care devin coproprietari si inchirierea poate fi semnata de oricare din parti pt ca est eun act de administrare ce profita ambelor parti! CE SPUNETI DE RASPUNSUL MEU? CARE AR FI ALTA VARIANTA?
Răspuns la discuția AJUTOOOR !!!
procura este un act prin care se atesta mandatul el al vrea sa revoce acest mandat? pe ce motive? ce motive pot exista pentru a inceta mandatul? cred ca ar fi bine sa studiezi partea asta!
in cazul in care se incheie un contract intre o parte care detine in proprietate un teren si o alta parte care se obliga a ridica o constructie pe acest teren cine este proprietarul pana cand constructia va fi ridicata in conditiile in care in ct scrie ca la daat terminarii constructiei aceasta va deveni proprietatea constructorului.
m ajutati un pic?;)
Răspuns la discuția Invatam degeaba?
Nu Gavril nu asta e raspunsul pe care il cautam dar e un raspuns! l-am mai intalnit si nu vreau sa ma bazez pe el:) oricum merci !!! o sa incerc varianta cu invatatul:P
Răspuns la discuția Invatam degeaba?
sunt studenta in anul 4 si imi doresc foarte mult sa intru in magistratura dar din ce am auzit e aproape imposibil...am vreo sansa daca ma pun pe invatat? as vrea sa imi raspunda dintre cei care au dat si au intrat... nu vreeau sa cred ca in tara asta nu am nici o sansa