avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate acvil

Activitate acvil

Răspuns la discuția Contract leasing auto
Multumesc
Am rugamintea de a ma orienta cu privire la fapul ca rata mea de leasing auto nu a scazut, in conditiile in care sunt doua specifiactii separate in contract:
"Conditiile de plata a ratelor de leasing
-Baza de Refinantare reprezinta componenta variabila a costurilor totale ale fondurilor utilizate de Finantator in scopul finantarii achizitei bunurilor care fac obiectul contractului de leasing are ca referinta cotatia EURIBOR 3 months(3 luni). Baza de refinatare este valabila pentru trimestrul calendaristic urmator si se stabileste ca o medie lunara a valorilor zilnice a cotariilor EURIBOR 3 months aferente,in functie de momentul determinarii acesteia, celei de a doua luni a trimestrului anterior celui pentru care se face actualizarea."

...iar spre sfarsitul contractului avem:
"Ajustarea ratelor de leasing
- Finantatorul are drepul de a ajusta Scadentarul Provizoriu in functie de modificarile suferite de Baza de Calcul precum si in functie de modificarile conditiilor de pe piata monetara/de capital (si anume daca Baza de Refinantare specificata in Contractul de Leasing Financiar creste) valabile pe durata Contractului de leasing financiar."

Cei de la leasing mi-au spus ca intradevar este ajustabila, dar numai daca trebuie crescuta, conform celor de mai sus #-o.
Este corect asa sau am semnata ca primarul.....?

Multumesc