avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate Danymyx

Activitate Danymyx

Răspuns la discuția formare profesionala
am facut doi ani de scoala, iar pentru al treilea nu au mai fost bani si nici nu mai am cum sa-l termin. oricum eu am muncit in firma in toata aceasta perioada, zi de zi.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat: in urma cu trei ani m-am angajat la o firma si am incheiat o intelegere cum ca firma plateste scolarizarea mea in domeniul specific activitatii societatii eu urmand sa lucrez pentru ei dupa absolvire sapte ani, in cazul in care as renunta sau nu as mai putea sa profesez din vina mea urmand sa platesc firmei suma de 50000 euro(cincizecidemii). Vreau sa mentionez ca nu am absolvit acel colegiu dar mi se aduce aminte mereu ca am un contract de respectat si ca nu pot pleca din firma care este in pragul falimentului oricum. Nici salariile nu mai sunt platite decat cu mari intarzieri si esalonat. Acel act se numeste "act aditional la contracul individual de munca" dar nu este inregistrat la ITM. Va rog sa-mi spuneti ce valabilitate are un asfel de act si cum ar trebui sa procedez eu ca sa pot pleca din firma. Multumesc!
Răspuns la discuția Scutire de plati catre stat 3 ani
Nici ceva mai nou aparut? Persoana care detine aceasta firma sustine ca a tratat personal problema la Ministerul Sanatatii. Ba chiar ca ar fi vorba de o organizatie a Ministerului Sanatatii care faciliteaza aceste " ajutoare".
Buna seara. As vrea sa stiu daca s-a aprobat sau daca exista vreo lege noua care ajuta de exemplu o farmacie in pragul falimentului sa se redreseze, si anume scutind-o de toate datoriile catre stat pe o perioada cuprinsa intre 3 si 5 ani, firma fiind obligata sa indeplineasca anumite conditii cum ar fi un numar minim de angajati, salarii minime pe economie etc. Contabilitatea firmei va fi tinuta de un economist desemnat de catre Ministerul Sanatatii pentru intreaga perioada. De precizat ca farmaciile si punctele de lucru ale acesteia se afla in mediul rural. Multumesc.