avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate tgeorgescu

Activitate tgeorgescu

Puteti renunta la cetatenia romana dupa ce primiti oricare alta cetatenie (de ex. olandeza).

[ link extern ]

In Olanda puteti oferi dovada renuntarii la cetateniile anterioare dupa ce primiti cetatenia olandeza.

Exista o serie de exceptii care va permit sa va pastrati cetateniile anterioare. De ex. [ link extern ]
Repet ce am afirmat pe 12 septembrie 2016:

O aparare mincinoasa nu este o infractiune. Orice parte se poate apara cum doreste ea si nu poate fi pedepsita pentru apararea proprie. De ex. daca cineva sustine ca nu a luat pe 1 septembrie 2015, ora 17:00 bani de la Icsulescu pentru ca in momentul respectiv lua masa la Hotel Intercontinental cu ambasadorul martienilor la Bucuresti, nu poate fi pedepsit pentru asta. "Pedeapsa" e ca judecatorul nu-l crede si-l poate considera mincinos, deci risca sa piarda procesul din cauza unei minciuni.

Nu exista infractiunea de "aparare mincinoasa". Partile si avocatii lor (intr-un proces civil) sau suspectii si avocatii lor au dreptul sa insire cele mai fantastice povesti.
Cetatenia romana de obicei nu se acorda functie de etnie. Exceptie: moldovenii care au pierdut cetatenia romana, ei sau antecesorii lor, din cauza ocupatiei sovietice.

Ce se poate, dar nu e dovedit: copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere. Ma rog, asta e legea de acum, nu stiu cum a fost in timpul regimului comunist sau inainte de asta.
Si? N-am facut eu legea, iar forumistii nu pot schimba legea. Daca nu ma insel, asa e regula in toata UE.
In principiu are 90 de zile/sase luni sedere libera. Pentru mai mult trebuie sa ceara viza sau permis de sedere.

[ link extern ] /
Pai daca e firma dvs. vorbiti/luati legatura cu registrarul si va va transfera domeniul web de pe numele dvs. pe numele firmei.

Este insa interzis sa faceti specula cu domenii web.
Nu, serios, asta e doctrina in toata lumea: domeniile web nu sunt detinute drept proprietati, ci sunt acordate primului venit prin prezumtia ca vor fi folosite cu buna credinta. Mii si mii de domenii web au fost uzurpate prin proceduri la WIPO.

In Romania se pot vinde doar websiteuri (predate la cheie), nu si domenii web. Deci nimeni nu este atat de stupid incat sa pretinda ca vinde domenii web, deoarece asta este ilegal.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pasaport CRDS sau carte de identitate, daca va stabiliti din nou in Romania.
Daca vreti sa va judecati pe chestiunea asta, va cautati un avocat. Noi cei de pe forum nu putem schimba legea.
Fapta fiind petrecuta in Marea Britanie, majoritatea politistilor nu au competenta de a investiga cazul, iar cei care sunt competenti probabil sunt potopiti cu cazuri mult mai grave.