avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate ionutc27

Activitate ionutc27

Răspuns la discuția Carpatica ASig. Constanta
Accidentul s-a petrecut pe 25 martie 2010 vinovatul care a intrat in mine are temen legal de15 zile sa faca contestatie ...la politie unde s-a facut procesul verbal s-a declarata vinoavat si i s-a retinut permisul deoarece asa a considerat agentul comform normelor rutiere.A-2-a zi cand am fost la asigurari a declarat ca-si recunoaste vina doar 40 % deoarece ii venea o masina din fata si a fost nevoit sa intre in mine .Dupa care au decurs lucrurile normal ,am bagat masina in service au reparat-o dupa care cei de la service mi-au dat factura costului de reparatie s-o duc la asigurari , la agnetul de asigurari am facut cerere de despagubire iar dupa 2 ore am primit telefon ca nu-mi dau acceptul sa-mi iau masina pe motiv ca cel care a intra in mine a contestat PV . A-2-a zi am fos t la judecatorie si la arhiva am gasit ca a deschis proces .Eu acum ce pot sa fac ?
Răspuns la discuția Carpatica ASig. Constanta
Asiguratorul nu vrea sa ajunga la nicio conciliere ,daca imi scot masina din service platind factura pe banii mei pot sa-l dau in judecata pe cel care ma lovit prin motivul ca daca a fost de acord sa-mi dea asigurarea de ce a facut contestatie la proces verbal??Invatati-ma cum sa-mi pot recupera banii de la asigurator prin instanta ?
Răspuns la discuția Carpatica ASig. Constanta
In data de de 2 5 martie am fost acrosat din spate de un autoturism ,am tras pe dreapta iar la 5 minute de la producerea primului accident am fost lovit de o autoutilitara ... Cu primul accident ne-am inteles pe cale amiabila si nu au fost probleme .La al-2-lea accident firma de asigurari nu a fost de acord cu intelegerea amiabila fiind nevoitit sa mergem la Politie .s-a iontocmit un proces verbal de unde reiese ca conducatorul autoutilitarei este vinovat acesta recunoscandusi vina .I se retine permisul si i se da o amenda . Mi se face nota de constatare de la Carpatica asigurari( firma de asigurari a autoutilitarei) imi este dusa masina in service agreat de ei mi se repara masina ,cand sa-mi ridic masina ...firma de asigurari nu a vrut sa-mi dea acceptul de plata deoarece conducatorul autoutilitarei a facut contestyatie la procesul verbal si pana la solutionarea cazului eu am blocata masina in service .... Va rog ajutati-ma sa rezolv problema .Multumesc anticipat .