Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Carpatica ASig. Constanta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Carpatica ASig. Constanta

Buna ziua , pe data de 24.03.2010 am intrat intr-o dubita alba care a iesit cu spatele fara sa se asigure dintr-o parcare la 2-3 m in fata mea , nu am avut cum sa il evit.Vinovatul avea RCA la Carpatica,am fost la biroul lor de daune si ne-au chemat a2a zii pe 25.03 cand s-a deschis dosarul.M-au tot dus cu vorba ca dosarul a fost aprobat si sa vin in urmatoarele zile ptr a imi inmana in scris acceptul de plata ptr daunele masinii.Astazi 08.04.2010 am fost la ei ca sa aflu ca ieri dosarul mi-a fost respins pe motiv ca lucrurile nu stau de fapt cum am relatat eu si vinovatul,ca de fapt eu am intrat in aceea dubita , nu ea in mine , e la mintea cocosului ca eu am intrat in ea ...alt motiv fiind ca pe capota masinii ( de culoare neagra) pe care o conduceam apar urme albe de vopsea.Agentul din Constanta ma intreaba ce culoarea avea dubita si ii spun ca ALBA , nu ii vine sa creada , ia dosarul si se uita pe pozele masinilor si il bufneste rasul.Am fost chemat Marti ptr a solicita o reevaluare a dosarului care spun ei ca dureaza 3 zile.
Chiar nu avem ce sa le facem la acesti idioti ?
Faceti o sesizare (plangere) la CSA.
Multa bafta !
Aceasta societate cu care, din pacate, aveti de-a face este recunoscuta pentru practica de a intarzia cat mai mult platile. Nu mai acceptati nicio alta amanare, iar in caz de refuz la plata contravalorii reparatiilor actionati-o in instanta.
Daca aveti o copie sau un exemplar din constatul amiabil nu mai asteptati ca este in defavoarea dv. si actionati in instanta asiguratorul RCA.
Societatile de asigurare au la dispozitie 3 luni pentru efectuarea cercetarilor. In interiorul acestui termen asiguratorul trebuie sa va comunice in scris daca dauna nu va fi despagubita, total sau partial. Actionarea in instanta a asiguratorului se poate face numai dupa ce primiti comunicarea scrisa privind refuzul platii cu motivatia de rigoare.
In data de de 2 5 martie am fost acrosat din spate de un autoturism ,am tras pe dreapta iar la 5 minute de la producerea primului accident am fost lovit de o autoutilitara ... Cu primul accident ne-am inteles pe cale amiabila si nu au fost probleme .La al-2-lea accident firma de asigurari nu a fost de acord cu intelegerea amiabila fiind nevoitit sa mergem la Politie .s-a iontocmit un proces verbal de unde reiese ca conducatorul autoutilitarei este vinovat acesta recunoscandusi vina .I se retine permisul si i se da o amenda . Mi se face nota de constatare de la Carpatica asigurari( firma de asigurari a autoutilitarei) imi este dusa masina in service agreat de ei mi se repara masina ,cand sa-mi ridic masina ...firma de asigurari nu a vrut sa-mi dea acceptul de plata deoarece conducatorul autoutilitarei a facut contestyatie la procesul verbal si pana la solutionarea cazului eu am blocata masina in service .... Va rog ajutati-ma sa rezolv problema .Multumesc anticipat .