avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... probleme asigurare - CARPATICA !!!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

probleme asigurare - CARPATICA !!!!!

Va rog din suflet sa ma ajutati . #-o #-o #-o
Anul trecut am fost implicata intr-un accident rutier cu inca 2 masini, eu fiind cel din mijloc.
Asiguratorul masinii care m-a lovit pe mine in partea din spate m-a despagubit, partea din fatza mi-am reparat-o singura insa problema este cu asiguratorul meu din aceea perioada, CARPATICA ASIG.
CARPATICA nu vrea sa-l despagumeasca pe cel din fatza mea, pe motiv ca conforma constatarii lor, din birou, "accidentul nu este adevarat".
Masina din fatza mea nu a avut absolut nici o vina.
El a dat in judecata firma CARPATICA si pe mine. Azi am fost la Judecatorie si mi s-a spus ca trebuie sa imi pregatesc apararea, sa imi iau avocat.
Ce-i de facut ???? De ce s-a ajuns aici ? care-i scopul asigurarilor ? De ce este obligatoriu sa iti faci o asigurare daca aceasta se comporta astfel ?
Cata nedreptate este in tara asta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NU SE POATE ASA CEVA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Accidentul clar a avut loc, exista declaratii, pv ale politiei ... cum se poate constata ca nu este adevarat accidentul ?
Daca este asa sa cheme in instanta politistul care a constatat accidentul .

Daca cineva ma poate ajuta sa evit acest proces, se poate depune o intampinare la Judecatorie in acest sens ?
Sper din suflet sa nu fiu nevoita sa suport acest proces cu CARPATICA .
Ar fi al 2-lea pe care ar trebui sa-l indur.
In primul proces eu fiind victima, cel care m-a lovit pe mine fiind asigurat la acesta firma dubioasa de asigurari. Si la fel CARPATICA se sustrage de la plata despagubirilor. Contractele lor de asigurare nu au ABSOLUT nici o valoare.

In concluzie NU VA FACETI ASIGURARE LA CARPATICA !!!
Promit solemn ca o sa le fac o antireclama puternica .
Buna ziua !
Va sfatuiesc sa va angajati urgent un avocat. Acesta va efectua toate actele procedurale ce se impun si va va asigura apararea. In urma celor spuse de dumneavoastra sigur aveti castig de cauza si va veti recupera si cheltuielile de judecata. Nu cred ca aveti cum sa evitati procesul, dar puteti in schimb sa evitati neplacerile ce pot apare in urma desfasurarii unui proces fara aparator calificat( avocat).
Cu stima !
imi puteti spune cat ar putea dura un astfel de proces ?
Ati relatat o problema ciudata, care comporta niste precizari:
1. De ce asiguratorul vinovatului(din spate) nu a platit atat dauna dvs. integral(fata +spate), cat si dauna produsa celui din fata?
2. Cine este mentionat ca vinovat In p.v. al politiei (este stabilita cumva vina comuna)?
3.Care ar fi motivul pentru care reclamantul a actionat in judecata Carpatica si nu pe asiguratorul vinovatului?
Avand in vedere informatiile lacunare furnizate am sa prezint un scenariu frecvent intalnit in astfel de cazuri urmand ca dvs. sa veniti cu lamuriri daca este cazul:
Din ceea ce relatati banuiesc ca fiind in miscare cele trei masini, prima pune frana, dvs. puneti frana, iar cel din spate va loveste si va proiecteaza in masina din fata.
In acest caz cel din spate si dvs. sunteti vinovati de "nepastrarea distantei de siguranta fata de autoturismul din fata". Fiind vorba de 3 masini implicate, constatul amiabil nu a fost posibil si politia a fost obligata sa incheie proces/procese verbale de contraventie.
Politia fie face un singur proces verbal si bifeaza culpa comuna, fie (daca nu a existat un astfel de model de proces verbal) face procese verbale separate pt. dvs si cel din spate.
Datorita culpei comune asiguratorul celui din spate a suportat reparatiile spate ale masinii dvs., fata suportand-o dvs.

Referitor la cel din fata avand in vedere culpa comuna reparatiile acestuia trebuie suportate 50-50 de cei doi asiguratori RCA (al dvs. si al celui din spate) -art.28 Norme RCA puse in aplicare prin Ordinul CSA 20/2008. Consider ca este posibil ca persoana pagubita sa se adreseze pentru despagubirea integrala la oricare dintre asigurarorii persoanelor vinovate, urmand ca asiguratorul care a achitat integral sa se indrepte cu regres pentru procentul aferent vinovatiei celuilalt conducator auto impotriva asiguratorului RCA al acestuia.

Avand in vedere ca ati ajuns in instanta va recomand sa va angajati un aparator, sa solicitati introducerea in judecata a asiguratorului dvs., a celui care v-a lovit in spate si a asiguratorului acestuia. De asemenea sa cereti instantei sa oblige prin hotarare pe asiguratorul dvs. sa suporte cheltuielile dvs. de judecata (cu avocatul de exp, eventualele expertize) deoarece ei prin refuzul de a despagubi v-au fortat la aceste cheltuieli.
Avand in vedere ca sunt procese verbale de contraventie nu cred ca mai sunt necesare expertize, dar e posibil ca instanta sa solicite asa ceva pentru intregirea tabloului probator.
Din punctul meu de vedere procesul nu mai poate fi evitat din moment ce sunteti in acest stadiu (angajare aparator si pregatire aparare) fiind clar ca angajatii asiguratorului dvs, Carpatica, nu au vrut sa isi asume responsabilitatea in acest caz si asteapta hot. instantei.
Un dosar de acest gen poate dura 6 luni - 1 an de zile.
Sper sa va fie de folos aceste sfaturi.
Multumesc pt sfaturi.
Ma aflu in situatia pe care ati relatat-o. Politia a factut procese verbale separate. Asiguratorul celui din spatele meu a suportat cheltuielile pt spatele masinii, fatza am reparat-o eu si era de asteptat ca asiguratorul meu sa suporte cheltuielile celui din fatza mea.
In data de 25.11.2008,Carpatica, asiguratorul meu, avizeaza daunele auto celui pe care eu l-am lovit, il directioneaza pe acesta catre un service auto cu care firma lucreaza; masina este dusa in service, reparata, posesorul masinii este instintat ca-si poate ridica masina. Pana aici totul este ok.
In data de 01.04.2009 Carpatica trimite o instiintare pagubitului prin care anunta ca "se respinge la plata cererea de despagubire intrucat declaratiile pagubitului si celui vinovat nu coincid si accidentul s-a petrecut in alte imprejurari decat cele relatate".
Exista o expertiza a firmei de asigurari ... din care reiese ca accidentul nu este adevarat, ceea ce este total eronat din moment ce accidentul a fost constata de organele de politie. Exista pv incheiat de acestia in acest sens.
Mi se pare atat de ilogic ceea ce se intampla.
Cine mai mult decat politia poate constata acest accident ca fiind real ?

Alte discuții în legătură

Probleme cu citarea in proces rca vio030 vio030 Buna ziua! In luna mai a anului2011 am fost implicat intr-un eveniment rutier in care eu am fost vinovatul. Mai exact am lovit in spate la o trecere pietonala ... (vezi toată discuția)
Este legal ca o firma de service auto sa te actioneze in instanta deoarece nu si-a recuperat banii de la asigurator mdrlucian mdrlucian Prin 2008 masina proprietate personala,condusa de un alt sofer a fost lovita de o alta masina.Vinovat de producerea accidentului a fost soferul celeilalte ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca elena_mdv elena_mdv Buna seara, As dori sa imi spuneti va rog daca in cazul unui accident rutier, fara victime, persoana pagubita poate sa refuze polita rca si sa actioneze ... (vezi toată discuția)