avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate deea_ry

Activitate deea_ry

va multumesc mult ptr raspunsuri..
As mai completa ca noi suntem patru copii din care 2 sunt casatoriti, eu am terminat facultatea sigurul care mai este inca la facultate este fratele cel mic si este singurul care poate fi incredintat mamei spre educare ( sper sa nu ma insel).
Idea e ca nu vreau ca mama sa paraseasca casa si nici daca divorteaza sa fie nevoita sa stea sub acelasi acoperis cu tata, pentru ca stiu cat de periculos poate fi.
Bani sa-i platim partea tatalui nu cred ca avem, asta depinde si la ce valoare se evaluaza ap.

Va multumesc inca odata pentru sfaturi
Buna ziua,
Am o situatie in familie destul de dificila. Tata o inseala pe mama de aproape un an de zile, insa ea a aflat abia din vara. Problema este ca in ultima perioada tata a inceput sa o ameninte pe mama ca o bate ( asta a facut toata viata a baut si a batut-o) ca ii schimba yala la usa si ca daca se duce la politie o bate pana se satura. Eu as vrea sa il scot pe tata din apartament fara ca el sa aiba vreun drept asupra lui, insa problema e ca apartamentul acela l-am cumparat noi copii ( respectiv eu, sora si fratele mai mare, noi suntem 4 frati) insa acum cativa ani cand fratele meu cel mare si-a luat ap a trebuit sa dam semnatura la notar ca renuntam la apartament in favoarea parintilor pentru a l putea pune ap ipoteca si ca fratele cel mare sa poate lua imprumutul.
As vrea sa stiu daca o iau pe mama din casa se mai poate folosi parasirea de domiciuliu impotriva mamei. Si impartirea bunurilor dupa venituri?
Ar mai fi ceva, acum 4 ani cand mi-a murit bunica ( mama lui tata) s-a vandut casa si o parte din acei bani au fost folositi in renovare apartamentului, insa singurile facturi care exista sunt cele in care s-a instalat gazul si s-a pus centrala si tata considera ca daca a dat acei bani are dreptul sa nu ne mai primeasca in casa si sa ne dea pe amandoi afara.
In continuare eu si ceilailti 2 frati ai mei avem adresele din buletin pe cele de acasa, sora s-a casatori si si-a schimbat adresa.

Va rog sa imi spuneti daca putem sa il indepartam pe tata de mama si sa nu poata sa o aduca pe amanta in casa si noi sa trebuiasca sa o suportam si mai ales sa o suporte mama.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre.