avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate katiushca

Activitate katiushca

Tot ce s-a vorbit nu a fost scris nimic si nici semnat. Aceasta instiintare o cer acum? Tot ce vreau este sa-mi de-a preavizul sa-l semnez, sa-mi de-a salariul care mi se cuvine si cel compensatoriu la sfarsitul preavizului sa pot sa-mi i-au somajul si sa merg mai departe, sa-mi recuperez anii de experienta pe care i-am pierdut aici, sa fac cursuri de calificare si tot ce trebuie.
Cred ca sunt in stare sa faca preaviz cu data de luna trecuta. Ne-a spus acum o luna si jumatate c-o sa faca restructurari sau o sa declare faliment din cauza banilor, dar abia ieri ne-a spus ce au hotarat - cine pleaca si cine ramane.
In cazul compensatiei nu este trecut in contract si nu cred c-or sa ne dea, daca abia ne da salariul si ne certam cu ei sa ne de-a preavizul si din cate stiu ultimele 4 luni nu au platit datoriile la stat a salariilor, sper sa nu ne afecteze pe noi la somaj.
Am primit o surpriza de la aceasta firma, vor sa ne oblige sa semnam demisia, nu sa ne de-a preavizu de 20 zile lucratoare cum este scris in contract ca sa nu ne mai de-a salariul pentru ca nu au bani. din cate stiu sunt obligati sa ne de-a preaviz si sa lucram 20 zile lucratoare cu program de 4 ore pe zi pentru a cauta un nou loc de munca. La sfarsitul preavizului primim salariul normal (bineinteles pentru cele 20 zile lucratoare nu 22 cat are luna) sau redus?
Am fost anuntata ca se fac restructurari si sunt si eu pe lista de concedieri, o sa mi se dea preaviz de 20 zile lucratoare mentionat in contract in zilele urmatoare si mi s-a spus ca nu pot sa ma dea in somaj pentru ca firma nu are un an de activitate, dar eu am mai mult de 1 an de activitate cumulat. In cartea de munca este trecuta data de incetare la firma precedenta pe 22.06.2009 si inceperea noului loc de munca pe 09.07.2009, dar in contractul de munca este trecuta data de 01.07.2009. Tin sa mai mentionez ca firma precedenta este aceeasi firma la care lucrez doar ca s-a impartit in doua pe diferite domenii de activitate, si-au schimbat numele, punctul de lucru, aceeasi asociati si n-au facut continuitate ci ne-a pus sa semnam demisia. In acest caz pot sa primesc somaj?