avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate Luiza_piss

Activitate Luiza_piss

Răspuns la discuția Divortati sau...nu?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua...am si eu o intrebare in legatura cu un divort.Am un prieten care s-a casatorit pe data de 11.07.2009.Pe data de 3 octombrie 2009,sotia lui l-a parasit pentru un alt barbat, intentand divort pe data de 21.10.2009.Prima infatisare a avut loc pe 30 noiembrie 2009.S-au prezentat cu martorul...si au fost de accord amandoi cu faptul ca nu mai exista cale de impacare.Nu au semnat nimic.La a doua infatisare(3 martie 2010)nu s-au prezentat...deoarece martorul nu putea venii...si ei au considerat ca fara martor nu se pot prezenta.Pe data de 12 martie 2010,el a primit acasa o comunicare in care scria ca judecatoria a hotarat sa se desfaca casatoria, ca sotia lui va revenii la numele de fata,si are drept de apel in 30 zile de la comunicare.Am inteles ca s-ar judeca in lipsa..si ca in termen de 30 de zile de la comunicare...si daca niciunul dintre ei nu face apel...sunt divortati.Este adevarat?El a intrat pe site-ul judecatoriei...la respectivul dosar..unde scrie asa:''Admite cererea.Declara desfacuta casatoria din culpa comuna,fara motivare.Reclamanta va relua numele de....Cu apel.Detalii:''Solutionare".Pana la urma,care e situatia divortului?Si cum va putea el sa dovedeasca ca este divortat...atata timp cat nu are niciun act care sa ateste acest lucru.Va multumesc...