avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate Paula13

Activitate Paula13

Răspuns la discuția Somatie de plata de la furnizor
Multumesc pt raspuns!
Nu am sa fug toata viata de acesti 950 lei dar momentan nu am bani sa achit aceasta datorie. Aveti idee cam cat ar putea sa ajunga suma totala in 3-4 luni?
...dar sechestru pe bunurile familiei iese din calcul, nu??
Astazi 18 ianuarie am primit de la [FURNIZOR] o somatie care zice asa:
Subscrisa [FURNIZOR] cu sediul in Bucuresti, sector 5, inregistrata la Registrul Comertului sub nr.[EDITAT], CUI [EDITAT], formulam prezenta NOTIFICARE prin care va solicitam sa procedati DE URGENTA, la plata sumei de 950 RON in termen de 10 zile de la primirea prezentei, suma ce reprezinta debitul facturat pana in momentul trimiterii notificarii si anume contravaloareaserviciilor de internet/telefonie/catv/digi. Aceasta suma este datorata ca urmare a neonorarii, la termen, a obligatiilor de plata asumate in baza contractului de furnizari servicii nr. ................/............/........... incheiat cu societatea noastra.
De asemenea va informam ca societatea noastra poate sa foloseasca toate mijloacele legale - executare silita, poprire asupra veniturilor dvs salariale, sechestru asigurator asupra tuturor bunurilor dvs mobile si imobile, si in acest sens, suntem indreptatiti a sechestra orice bun mobil sau imobil identificat, a formula plangeri penale acolo unde este cazul, etc - in vederea recuperarii sumei datorate, inclusiv costurile implicate care oricum vor cadea, potrivit legii, in sarcina dvs. si vor fi recuperate integral de la dvs....................

Intrebarea mea este: Ce ar putea sa-mi faca in cel mai rau caz pt. ca eu nu am absolut nimic pe numele meu, nici macar un filtru de cafea:D si muncesc fara contract de munca? Ar putea sa puna sechestru pe bunurile familiei???????
Răspuns la discuția Nu primesc somaj !
M-a dat in concediu de odihna obligatoriu, dupa care mi-a spus sa nu mai vin la munca(fara motiv). Nu am semnat nici o decizie de incetare. Trebuie indeplinite anumite conditii pentru ajutor social? Care?
Am lucrat 18 luni, bucatar, cu contract de munca,in urma cu o luna am primit concediu(nesolicitat). Acum nu mai sunt in concediu si nu am nici loc de munca iar patronul refuza sa-mi dea ajutor social. Ce ar trebui sa fac?