avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate voineag

Activitate voineag

Buna ziua, am cumparat o casa care in spate are o fasie de teren neimprejmuit care se afla in folosinta ilegala a vecinului. Fasia respectiva figureaza in cadastrul nostru. Pana acum n-am avut resursele necesare pentru a revendica respectiva fasie si a construi un gard pe latura respectiva, dar am inceput demersurile cand am constatat ca a construit lipit de calcanul nostru, pe terenul nostru un foisor, o magazie si cateva fantani. Am sesizat politia locala care timp de 4 luni a zis ca nu-l gaseste la domiciliu si ca nu si-a ridicat invitatia si somatia. Cand au reusit sa stea de vorba cu el, singurul raspuns a fost ca vecinul sustine ca au trecut mai mult de 3 ani de la ridicarea constructiilor si ca nu poate fi amendat in baza Legii 50/1991. Sesizati si cei la ISC, ne-au redirectionat catre politia locala. Politia locala si-a declinat competenta.
Va rog frumos, mai exista o solutie de a rezolva problema in afara de a-l da in judecata, in conditiile in care am inteles ca un proces dureaza peste un an iar el continua sa construiasca? N-am putut sa ne intelegem cu el, ne-a jignit si amenintat.
Va multumesc!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, sunt de admirat sinceritatea si dorinta de a va vindeca. Exista programe destinate diverselor adictii, inspirate de cele folosite in SUA de catre Alcolicii Anonimi. [ link extern ] !