avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate scumpik0684

Activitate scumpik0684

1. Parintii tatalui meu au murit cand el era foarte mic si a fost lasat in grija matusii de pe mama. Matusa a adoptat-o pe sora cea mai mare dintre fratii tatalui meu (5 frati).
Matusa a lasat testament pentru terenurile pe care le detinea pentru fiecare copil in parte. Problema e ca sora cea mare a rupt testamentul si s-a pus stapanire pe tot pamantul. Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez pentru a recupera terenul si daca sunt sanse? Mentionez ca testamentul a fost facut inainte de 1989 in trei exemplare si nu stiu unde sa ma adresez sa obtin o copie conforma cu originalul.

2. Am spus la inceput ca parintii tatalui meu au murit cand inca el era mic. Bunicul detinea pamant cand s-a recasatorit a doua oara. La scurt timp bunicul a murit si a ramas doar bunica vitrega. Aceasta a vandut tot pamantul si s-a mutat la o sora de a ei unde a murit la scurt timp. Avea dreptul sa vanda tot ? Ce pasi trebuie sa urmez ca sa revendic partea tatalui si pe cine trebuie sa dau in judecata? Mentionez ca tatal meu este in viata iar bunica vitrega nu are copii. Si avand in vedere ca terenul a fost vandut ce sanse sunt?