avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate sclipi

Activitate sclipi

lucrez la o societate prestatoare de servicii.in urma cu 7-8 luni unul dintre angajati si-a dat demisia fara un motiv clar! de atunci practica meseria acasa ,(la aprox 150m) de firma, in mod constant fara nici o autorizatie,fara sa plateasca taxe si impozite si normal la niste tarife mai mici decat firma noastra! pentru ca am avut 6 ron in casa se marcat in plus am primit anul trecut 2000 ron amenda iar acest individ practica munca la negru + concurenta neloiala fara a fi luat la intrebari de cineva ba chiar mai mult si angajati din primarie care cred ar trebui sa se autosesizeze apeleaza la serviciile lui! va rog sa imi spuneti care sunt pasii legali in situatia data?! multumesc anticipat
buna ziua
in urma cu cateva zile eram prin oras cu masina si am fost oprit de un agent.am prezentat permisul,asigurarea si talonul dar nu aveam buletinul la mine! pt asta am incasat o amenda de 120 ron! intrebarea mea este: avea dreptul sa ma amendeze? nu era de ajuns permisul de conducere pt ca si el are poza mea pe el!!! mi se pare o prostie sa dai o amenda pt asa ceva! ms