avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate myky16

Activitate myky16

Plangere penala.... mi se pare cam dur, nu vreau sa ma razbun in vreun fel pe sotia mea, sa-i fac necazuri prea mari, inca nu stiu ce viitor va avea relatia noastra... Deocamdata vreau doar sa aduc masina inapoi acasa. Nu mi-ati spus in ce masura se poate implica banca in aceasta poveste si cu ce consecinte. Multumesc!
As vrea sa stiu ce drepturi am asupra unui autoturism achizitionat in timpul casatoriei prin credit bancar obtinut doar de sotia mea (mentionez ca acest credit nu a fost nici pe jumatate achitat pana in prezent), in conditiile in care sotia mea a instrainat acest autoturism fata vointa mea (si fara instiintarea bancii creditoare), printr-un contract de vanzare cumparare cu plata in rate (aceste rate platite de cumparator constituind chiar ratele datorate bancii)? Relatiile dintre noi s-au deteriorat serios, dar nu m-am decis pana in prezent sa deschid actiune de divort, mai ales ca nu avem alte bunuri comune, nici copii minori. Pot obtine anularea acelui contract de vanzare cumparare si returnarea autoturismului fara a deschide si divortul sau doar printr-un partaj de bunuri comune in cadrul actiunii de divort? Ce rol poate avea banca creditoare in toata aceasta poveste? Multumesc!