avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate cristiannnnd

Activitate cristiannnnd

Răspuns la discuția Casa fara acte
referitor la taxa de timbru...
eu necerand ceva ce ar fi al meu pe veci, mi se mai poate cere taxa de timbru? Daca stau in casa cu pricina, prin concesiune sau alta forma juridica, un nr de ani, ca si "stapan" al casei, intretinandu-o, reparandu-o si toate cele, iar la termenul prescris, casa revenind proprietarului, mai pot plati taxa de timbru?
Răspuns la discuția Casa fara acte
Proprietar (sau mai bine zis, proprietara) a terenului, este Biserica (BOR). Acte, dupa cum am spus, nu sunt. Batranii,adica stramosii unor locuitori ai satului meu,au donat pentru biserica, fiecare, cate o bucata de pamant. Astfel,a rezultat terenul bisericii. Casa a fost construita fara nici un act, asa, "ca pentru Biserica"... Biserica este proprietara in baza unor cutume, nu legi civile,in cazul de fata neexistand nici un act de donatie....
In mod normal, ar trebui ca (,) Consiliul parohial sa fie proprietarul terenului si al bisericii dimpreuna cu casa. Episcopia ar trebui sa-siexercite drepturile cultice, nu de proprietate. Dar dupa cum stiti, avem Patriarh nou, dornic de multe fapte , in interesul celor putini, intelegeti Dvs; nu mi se acorda nici un ajutor juridic, iar daca va spun ca juristul episcopiei mele, cand a auzit ca doresc concesionare, s-a panicat si mi-a spus ca este imposibila "instrainarea averii BOR"...
Incerc sa fac ceva....
desi tare mi-e teama ca nu voi putea...

Răspuns la discuția Casa fara acte
la primarie nu figureaza nimic, nu exista rol. terenul nu a facut obiectul legii invocate, pt ca nu a fost revendicat, in satul meu nefiind CAP, casa nu are autorizatie de constructie, s-a construit tacit, pe terenul din vechime, al bisericii. casa nu figureaza nici in lista de inventar....
Răspuns la discuția Casa fara acte
nici pe teren nu sunt acte. si ca mine, sunt 99% din cazuri... casa se poate considera ca nefiind parohiala, ci o anexa construita pe terenul, "din vechime", al bisericii...
nu stiu ce as putea face dar ceva trebuie sa fac...
Răspuns la discuția Casa fara acte
doresc a completa: eu nu vreau nici un ban de la parohie, ca despagubire pt imbunatatirile aduse casei. doresc doar o "siguranta" in ce priveste familia mea, ca dupa moartea mea sau daca intervine o incapacitate oarecare in a-mi exercita profesia, eu si familia mea sa nu putem fi evacuati din aceasta casa, pana la data de....
s-a intamplat acest lucru cu preoteasa si copiii preotului care a construit la rosu, casa....
preotul a murit si imediat dupa inmormantare, familia a fost data afara....
eu nu am alte proprietati
10 ani am investit in casa asta
consiliul parohial este de aqcord cu ceea ce cer dar la fel, nu stiu cum sa procedeze
episcopia imi spune ca nu se poate, fiind casa parohiala
eu le-am spus ca este doar o constructie pe terenul bisericii, neavand casa nici un act
invatati-ma ce as putea face
multumesc frumos....
Răspuns la discuția Casa fara acte
nici casa si nici biserica (lacas de cult), nu au acte. de nici un fel stiti, trebuie binecuvantarea episcopului, propunerea consiliului parohial plus actele de constructie.
in arhiva bisericii nu e nimic si nici in arhiva arhiepiscopiei. nimic, nimic......
biserica are curte, are cimitir dar nici un act care sa spuna cine, cand si cat teren a dat...
ce as putea face?
Răspuns la discuția Casa fara acte
eu sunt preot si am gasit casa, in 1999, o ruina. am modernizat-o, bagand in ea peste 80%bani personali, insemnand car-uri, salarii si drepturile mele banesti din servicii. consilierii mei sunt de acord cu concesiunea dar am o problema cu forurile superioare, care au impresia ca astfel se instraineaza o proprietate a Bisericii. Doar ca spun inca o data; pt casa, nu am nici un act, nu exista nicaieri, inclusiv in arhiva primariei, unde voi merge si iar voi mai pierde ore bune, daca nu zile, rascolind prin terfeloage. eu as dori sa mi se concesioneze casa, pe o perioada, fara a iesi, fireste, din patrimoniul parohiei.
Răspuns la discuția Casa fara acte
Intre anii 1992-1995, un preot a construit pe terenul bisericii, o casa. I s-a spus "casa parohiala", desi nu se detine nici un act in acest sens. Paralel cu constructia acestei case, preotul respectiv a construit o alta casa in comuna sa natala. Banuiesc, cred, ca pe baza actelor casei din comuna preotului, proprietate personala, s-a construit si aceasta casa aflata pe terenul bisericii... care casa nu are autorizatie de constructie, schita cadastrala si ce mai trebuie, ca nu ma pricep. poate fi numita casa parohiala? Sau doar o locuinta care se afla pe terenul bisericii, desi consiliul parohial din aceea vreme, nu a semnat nimic in acest sens
Incurcata treaba...
Discuție Casa fara acte
Cum pot obtine concesionarea unei case construite pe terenul bisericii dar care casa nu are nici un act?....