avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate sugar_overdoz3

Activitate sugar_overdoz3

Răspuns la discuția pensie alimentara...
fratele meu are 19 si nu invata..el a terminat liceul si e la mama..iar eu am facultatea..nu sunt din Bucuresti ..sunt din apropiere de Ploiesti...sunt studenta si nu lucrez..ca sa ma mut cu chirie nu am cum..casa este mostenire de la parintii lui ,iar mama nu are nici un drept ..decat copii...
Buna ziua...mama e plecata in Italia de 5 ani..iar primul an ia trimis banii lu' tata ca sa ne intretina pe mine si fratele meu si toate cheltuielile casei,apoi tata a inceput sa sa intalneasca cu diverse femei si cerea din ce in ce mai multi bani,mama a aflat si acestia s-au certat si s-au despartit( fara acte)...si ii trimitea banii matusei mele ca sa ne dea banii noua pt scoala si cele necesare..apoi dupa 2 ani au divortat..in toti acesti anii tata ..(daca i se poate spune asa) nu ne-a dat nici 1 leu...eu sunt la facultate primul an iar fratele meu a terminat liceul si a plecat la mama in Italia..iar eu am ramas sa locuiesc la tata...dar intretinuta de mama...in ultimele luni am ajuns sa platesc si utilitatile(gaze) si ne certam mereu..pe tema banilor...in toti acesti ani ..acesta si a tinut obiceiul si se intalneste in continuare cu diverse femei,pe care uneori le aduce acasa..in toti anii acestia ..tata a cerut s ii aducem de la scoala/fac ..adeverinte de elev..pt a demonstra la serv ca el ne intretine..ca sa nu ii ia din salariu prea mult...v am facut un mic rezumat desi ar mai fii multe de spus..ideea este ca m am cam saturat sa ma cert mereu cu el....as dori sa stiu daca ma poate da afara din casa???si daca eu sau fratele meu ii poate cere pensie alimentara???va multumesc