avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Larisa Moraru

Activitate Larisa Moraru

Buna ziua.

De foarte mult timp am cateva intrebari la care nu gasesc raspunsuri, si sper sa ma puteti ajuta sa le obtin.
Sunt intr-o relatie de 2 ani cu prietenul meu care are un copil dintr-o relatie de concubinaj. Nu suntem din aceeasi localitate si locuim in weekend acasa la el, intentionam ca in catev aluni sa ne mutam in chirie. Copilul este la mama lui, nu exista nici un ordin judecatoresc referitoare la vizita copilului de catre tata. Ea este o persoana dificila cu care greu se poate comunica, chiar si inainte sa ma cunoasca el pe mine reusea sa vada greu si rar copilul. Parintii copilului incepusera sa aiba o relatie de comunicare acceptabila in perioada cand l-am cunoscut eu pe prietenul meu.
Cteva luni totul a decurs bine baietelul, ma placea foarte mult si eu l-am indragit pe el, prietenul meu se bucura foarte mult ca baiatul nu m-a respins, chiar eram fericiti si petreceam destul de multe weekenduri impreuna.
Dupa o perioada mama copilului a interzis prezenta mea cand copilul petrecea weekendul la tata, din acel moment relatia noastra a devenit complicata si plin ade suferinta si certuri, initial am inceput sa impartim weekendurile, cand petrecea cu mine cand cu copilul, au fost multe momente de suferinta, mai ales ca copilul suna inopinant ca vrea sa vina in vizita si nu putea veni din cauza prezentei mele asa inceput sa ma urasca, este tare atasat de tata lui.
Intrebarea mea este care este solutia???
Mentionez ca ei au locuit partial impreuna cativa ani, el a investit multi bani intr-o afacere comuna iar cand baiatul avea 4 ani s-au despartit iar ea a ramas in posesia tuturor bunurilor, din acest motiv el inca nu plateste pensie alimenatra. In ce ar consta sa o dea in judecata pentru drept de vizita sa nu trebuiasca sa se imparta cand cu mine cand cu copilul? Se solicita plata pensiei alimentara din trecut?
Ea ma uraste ii spune copilului ca din cauza mea tatal nu-l va mai iubii, poate obtine ordin judecatoresc sa nu pot fi prezenta in prezenta copilului cu dovezi mincinoase? Cat dureaza un procesc si cat costa?

Va multumesc din suflet si astept nerabdatoare raspunsurile dumneavoastra.