avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Activitate mary36

Activitate mary36

Răspuns la discuția ce se poate intampla?
Va multumesc mult. O seara buna.
sunt parata intr-un proces de reducere pensie alimentara.Fostul sot a cerut reducerea .Eu sustin ca el lucreaza inca in strainatate.Mi s-a cerut un martor.L-am numit dar a intervenit o problema personala si nu poate veni.Ce se poate intampla?Dar daca lipsesc si eu avand un examen de sfarsit de curs de calificare si nu stiu daca ajung la timp?se poate incheia procesul in favoarea lui?
Răspuns la discuția plata cheltuieli de judecata
va multumesc.O zi buna.
in cazul cand pronuntarea divortului se face din vina ambelor parti este corect sa se ceara plata cheltuielilor de judecata reclamantului?
Răspuns la discuția reducere pensie de intretinere
Va multumesc pentru sfat.Voi incerca sa vedem ce-o sa fie.Eu chiar nu mai am puterea de a fi optimista.Cate cazuri am vazut si aici pe forum ...Dar trebuie sa lupt ptr. fiul meu pana la capat indiferent de rezultat. Duminica placuta.
Răspuns la discuția reducere pensie de intretinere
am avut procesul ,reclamantul nu a fost prezent ,avocatul dansului motivand ca acesta ar fi plecat din localitate pentru un interviu privind gasirea unui loc de munca.Acest lucru e complet neadevarat,eu avand o convorbire telefonica cu sora lui care locuieste in vecinatate acolo in Italia si aceasta afirma ca el se afla acolo.Eu nu pot proba acest lucru in instanta asa cum mi s-a cerut.Sora lui nu va veni sa depuna marturie.Ea imi este alaturi moral dar mai mult nu poate face(este totusi fratele ei).Am cerut si eu in instanta sa i se faca o adresa la unitatea unde lucreaza sau mai bine zis a lucrat deoarece a depus la dosar un document precum in urma concedierilor colective nu mai lucreaza acolo.atunci am cerut sa se faca adresa catre INPS pentru a vedea daca se afla in somaj sau lucreaza in alta parte.Nu mi s-a acceptat cererea mea.S-a cerut de catre instanta
ancheta sociala la domiciliul unde a declarat ca locuieste(al parintilor)ptr. a se stabili daca locuieste si de cand si prezenta la interogatoriu la urmatorul termen.Clar ca se va stabili ca locuieste si ca el va veni in tara ptr. urmatorul termen.Nu mai vad nici o sansa de reusita.De cateva zile ma tot gandesc si le intorc pe toate partile.Ma doare sa vad atata nedreptate, nu doar pentru mine ci pentru multe alte mame. E revoltator si dureros sa nu poti face nimic sa demonstrezi adevarul.
Răspuns la discuția reducere pensie de intretinere
Va multumesc.
am fost citata de fostul sot in proces ptr. reducerea pensiei de intretinere ptr.fiul nostru.Mentionez ca el muncea in Italia cu contract de munca.Are sa-mi achite restante de 3000 euro in conformitate cu hotararea definitiva si irevocabila pe o perioada de 1 an si 3 luni.Acum sustine ca nu mai lucreaza acolo si ca a revenit in tara.In fapt el este tot pe teritoriul Italiei ,locuieste la aceeasi adresa doar ca am inteles ca intradevar nu mai lucreaza la aceeasi societate.(de la niste cunostinte).Acest fapt afecteaza si restantele pe care refuza sa le plateasca?Cum ar trebui sa procedez si ce trebuie sa fac? voi avea procesul curand.Va rog mult sa ma indrumati si pe mine. Va multumesc anticipat.